6 Temmuz 2020 Pazartesi 02:07

EL-AL Uçağında ‘Şabat’ kaosu

New York-Tel Aviv seferini yapan İsrail Hava Yolları uçağının Yahudi dindar yolcuları havada olay çıkardı.

Dünya 2973 görüntüleme
19 Kasım 2018 Pazartesi

ABD’nin doğu kıyılarını vuran soğuk dalgası ve kar yağışı New York -Tel Aviv seferini yapacak EL-AL uçağının iki buçuk saat rötarla kalkmasına neden olunca, dindar yolcular Yahudi kutsal günü Şabat’tan evvel Tel Aviv’e varamayacaklarını düşünerek kabin ekibine saldırdı.

Uçak havada iken yaşanan kaos diğer yolcuların ve personelin gayreti ile sona erdi. Ancak kaos sırasında bazı dindar ve laik yolcuların yumruklarla hostes ve görevlilere saldırması mahkeme konusu oldu.

EL-AL yaptığı resmi açıklamada kavgaya karışan ve fiziksel güç kullananlar hakkında rapor tutulacağını ve olayın faillerinin  yargıya sevk edileceğini belirtti.

İsrail gazetelerinin yazdığına göre, gecikmeye İsrail kabin ekibinin kar yağışı nedeni ile uçağa geç gelmesi, uçağın kanatlarının bekleme sırasında yeniden buzlanması dolayısı ile yeniden temizlenmesinin gerekmesi ve New York havalimanındaki kalkış sırasının uzunluğu neden oldu.

Pilot kalkış sırasında dindar yolculara anons yaparak endişe etmemelerini, gecikmeyi daha hızlı giderek telefi edeceklerini ve Şabat’tan evvel Tel Aviv’e varacaklarını belirtti.

Ancak kokpit ekibi uçak Atlantik Okyanusunu geçtikten sonra Tel Aviv’e zamanında varamayacaklarını hesaplayarak Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yöneldi.

Kaptan Pilot’un Atina’ya ineceklerini ve dindar yolcuların Şabat’ı orada geçirebileceklerini anonsundan sonra uçak karıştı.

Yolcu uçakları havada belirlenmiş belli hava koridorlarında uçuyor ve tüm bu yollar kıta sahanlığı ile ilgili ülkenin hava trafik kontrolünün denetiminde oluyor. Dolayısı ile bazen kaptan pilotun onu kısa sürede hedefine ulaştıracak hava koridoruna  yoğun trafik dolayısı ile  girmesi söz konusu olamıyor.

Özellikle bir havaalanındaki kar yağışı gibi zorluklar bazen ilgili hava koridorunda hesaplanamayan  bir trafik yaratabiliyor.

 

  

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL