9 Temmuz 2020 Perşembe 07:32

Portekiz Sinagogu sanat merkezi olarak açıldı

İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısında bulunan ve İzmir Musevi Cemaati Vakfının işbirliği ile Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından restore edilen Portekiz Sinagogu, kültür sanat merkezi olarak hizmete açıldı.

Toplum 1917 görüntüleme 1 yorum
24 Ekim 2018 Çarşamba

 

Türkiye Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlik Merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1630’lu yıllarda inşa edilen sinagogun uzun yıllar boyunca duaya açık olduğunu hatırlattı.

İbrahimzadeh, EGİAD ile yapılan 20 yıllık protokolle sinagogun sosyal kültürel ve ruhuna uygun etkinliklere ev sahipliği yapacağını belirtti.

İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar da Portekiz’den kaçan Yahudilerin kurduğu sinagogun, birçok ilklere ev sahipliği yaptığını, Sabetay Sevi’nin burada mesihlik iddiasında bulunduğunu ve ilk kez bir kadının kürsüye çıkarak Tevrat okuduğunu kaydetti. Azar, “EGİAD bir ay boyunca merkezi cemaatin kültürel etkinliklerine tahsis edecek” dedi.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ise İzmir’in tarihi alanı ve Kemeraltı bölgesine hareket kazandırmak amacı ve sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini söyledi ve şöyle devam etti: “Amacımız bu yapının sadece EGİAD ve üyelerine değil, İzmir’deki tüm sivil toplum kuruluşları, şirket, oda ve kurumların, sosyal ve kültürel etkinlikleri ile iş toplantıları için ev sahipliği yapması. Bu yapı yaşadıkça ve kullanımı arttıkça yaptığımız proje amacına ulaşmış olacak ve tarihi alanın hareketlenmesine katkı sağlayacak.”

İlter, Portekiz Sinagogunun, restorasyon sürecinin 2015’ten bu yana devam ettiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Dernek olarak Musevi Cemaati, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu izin süreçleriyle üç yıllık bir çalışma gerçekleştirdik. 1976 yılında geçirdiği yangın sonrasında uzun süre depo olarak kullanılan sinagog, donatılarının büyük bir kısmını yitirmişti. Yapının iç plan düzeni neredeyse tamamen yok olmuş ve değiştirilmişti. Restorasyon çalışmalarını yaparken, EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi olarak kullanılacak yapının özgün değerine kavuşması amaçlandı. Kentimize katma değer sağlayacak bir proje olduğunu düşünüyoruz. EGİAD’ın Kemeraltı’na adım atmış olması, STK’lerin veya birçok özel yatırımcının bu bölgedeki yapıları ve eseri ayağa kaldırmak üzere harekete geçebileceğini gösteriyor.”

Sanat merkezi, toplantı, sunum, eğitim, kurul ve etkinlik toplantıları, girişimcilik ekosistemi ile ilgili aktiviteler ve sergilere ev sahipliği yapacak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR