9 Temmuz 2020 Perşembe 06:54

Şişli’de ‘Hatıralarımızda Rav Nisim Behar’

İstanbul Talmud Tora’nın kurucusu, unutulmaz Rav Nisim Behar, Şişli Sinagogunda adına açılan özel bir bölümle anıldı.

Anet PASE Toplum 2111 görüntüleme
10 Ekim 2018 Çarşamba

Şişli Talmud Tora, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Rav Akaali Albert Gerşon ve kalabalık bir katılımla kış sezonunu açtı.

Şişli Talmud Tora, Gabay Albert Filiba’nın herkesin kendini özel hissettirdiği karşılaması ile pırıl pırıl aydınlık sinagogda kapılarını açtı. Kalabalık bir yahid topluluğu, Tora’nın tekrar okunmaya başlandığı Bereşit Peraşası ile bir arada olmaktan büyük keyif alarak, tamamını gençlerin okuduğu dualara katıldılar. Bütün yahidler yeni yetişen gençleri takdir ederken dualar aralarda kutlanan, doğum günleri, evlilik yıldönümleri, şarkılarla süslendi. Hahambaşı Rav İsak Haleva topluluğa yaptığı Şabat konuşmasında haftanın peraşasını yorumladı. Tarihin ilk kardeş kavgası olan Kayın ve Evel’in kavgasından insanlığın çıkarması gereken derslerden bahsetti. Ayrıca konuşmasında, Türk Yahudi Toplumunun gelişimine eserleri ile büyük katkı sağlayan, Talmud Tora’nın efsane kurucusu Rav Nisim Behar’ı kendi hatıralarındaki, çocukluğundaki ‘Mösyö Nisim Behar’ olarak anlattı. Bugün İstanbul içindeki bütün Talmud Tora’ların ve yetişen hazanların, öğretmeni Nisim Behar sayesinde yetiştiğini vurguladı. Yine yakın zamanda kaybettiğimiz arkadaşı ve yakın dostu Rav Moşe Benveniste’nin de Talmud Tora bayrağını Nisim Behar’dan devraldığını ve beraber uzun zaman Behar’ın öğrencisi olduklarını hatırlattı. Bu vesile ile orada hazır bulunan bütün yahidler kaybettiğimiz öğretmenlerimizi saygı ile andık.

Tefila sonrası seuda salonuna inildi. Başta Estella Çiprut ve gönüllü hanımların desteği ile kurulan kahvaltı sofralarında neşe ile şarkılar söylendi, özel günler kutlandı ve çocuklara hediyeler dağıtıldı. Ardından Rav İsak Haleva’nın sohbeti dinlendi. Duvarlarda asılı Rav Nisim Behar’ın fotoğrafları izlendi. Topluluk iyi bir ay ve iyi bir hafta geçirme dilekleri ile birbirlerine veda edip ayrıldılar. 

Şişli Talmud Tora açılırken  hatıralarımızda RAV NİSİM BEHAR

24 Eylül 1990’da Batyam İsrail’de hayata veda eden efsanevi öğretmen Rav Nisim Behar İstanbul’da Talmud Tora’nın kurucusudur.

Türkiye’de din ve İbranice öğretmenliğine devam etmesinin yanı sıra birçok sayıda eserin de sahibidir.

Başta More Adereh (İbranice alfabe) olmak üzere günlük hayat öğretilerinin aktarıldığı kitapları halen bir başvuru ve öğreti eserleridir. Eserlerinde en basit ve günlük ifadelerle, en karmaşık bilgileri verebilmesi dikkat çeker. 

Rav Moşe Benveniste  Şişli Talmud Tora’da  saygıyla anıldı

Şişli Talmud Tora’nın öğretmeni Rav Moşe Benveniste Şişli Talmud Tora açılışında saygıyla anıldı. 7 Ekim 2013 günü kaybettiğimiz Şişli Talmud Tora ve Büyükada Hesed Le Avraam Rav Akaali Moşe Benveniste Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın anıları ile tekrar sevenlerinin gönlündeki yerini korudu. 1965 yılından itibaren Bet-Din görevlisi olarak çalışan, sevilen ve sayılan din adamı uzun yıllar birçok öğrenci yetiştirdi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR