kanada REklam

ABD Suudilerden net yanıt bekliyor

İstanbul’da girdiği Suudi Arabistan Konsolosluğundan bir daha çıkmadığı belirtilen Washington Post yazarı Suudi muhalif Cemal Kaşıkçı için ABD’den de tepki geldi.

ABD Suudilerden net yanıt bekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’dan soruşturma açarak gazeteciye ne olduğunun tarafsız olarak araştırılmasını istedi.

Pompeo’nun açıklaması Başkan Donald Trump’ın, gazetecinin hayatından endişe duyduğunu belirtmesinden hemen sonra geldi. İstanbul Emniyeti de daha evvel yaptığı  açıklamada, gazeteci Kaşıkçı’nın konsolosluğu terk ettiğine dair hiçbir kayıt olmadığını, hayatından endişe duyulduğunu belirtmişti. ABD Dışişlerinden diplomatların konu ile ilgili olarak Riyad’la diyalog içinde olduğu bildirildi.  Gazetecinin kaybolması son zamanlarda her zamankinden iyi olan Suudi-Amerikan ilişkilerini tehdit ediyor.

İki Cumhuriyetçi senatör, Lindsey Graham ve Bob Corker, gazetecinin kaybolmasının sonuçlarının ağır olacağını belirtti. Senatör Graham şöyle konuştu: “Eğer gazetecinin başına gelenler hakkındaki söylentiler doğru çıkarsa bu durum ABD-Suudi ilişkilerini derinden sarsacak, bedeli Suudi Arabistan için siyasi ve ekonomik olarak çok ağır olacaktır.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Corker’ın sözleri ise şöyleydi: “Diplomatik kanallardan gereken soruları sorduk. Cevap bekliyoruz. ABD, gazetecileri hedef alan iktidarlara gereken tepkiyi gösterecektir.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın