Batya Natan

Dünya meydanlarından Tahran sokaklarına destek

İran’da son günlerde başlayan ve şimdiye kadar 21 kişinin ölümüne yol açan halk isyanına bir destek de Kudüs’te yaşayan İran asıllı İsraillilerden geldi.

Yahudiliğin kutsal mekanı Batı Duvarı yakınındaki bir meydanda toplanan, İsrail ve İran bayrakları dalgalandıran bir grup İranlı, Tahran Yönetimini protesto etti.

Kudüs’ün Eski Mahalle semtini etkileyen yoğun yağmura rağmen gösterilerini sürdüren grubun açtığı posterlerde, “Kimse İran’ı kalbimizden söküp atamaz! İran’a yardım edin! Özgür İran! İran’da medya sadece rejimin sözcüsü” gibi ifadeler yer alıyordu.

Gösteriyi düzenleyen 35 yaşındaki Rani Amrani, İsrail’e 16 yaşında göç ettiğini belirterek şunları ifade etti: “Buradan tüm İranlı  İsraillilere ve tüm İsrail halkına, İran’daki halk isyanını, Özgür İran’ı desteklemeleri için çağrıda bulunuyoruz. İran’ı terk etmiş olabiliriz ancak hiç kimse İran’ı  kalbimizden söküp atamaz. Ülkemiz İran’ın güzellik ve zenginliği Tahran rejiminin uyguladığı korkunç siyasetten dolayı görmezden gelinemez. Persler tarih boyunca Yahudilerle iyi ilişkiler içinde idiler. Bugün İran medyasında gördüklerimiz halkın değil rejimin görüşüdür.”

İran halkına destek sadece İsrail’den gelmedi. Berlin, Roma ve Londra’da toplanan, çoğunluğunu İran göçmeni olan göstericiler Tahran’ı protesto etti ve İran halkının isyanını destekleyen pankartlar açtı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1482