Batya Natan

“Yahudiler dışarı”

Polonya’da ulusal günde yapılan yürüyüşte ‘Yahudiler Dışarı’ şeklinde slogan atıldı.

“Yahudiler dışarı”

Varşova’da cumartesi günü  yapılan Polonya Ulusal Bağımsızlık Günü yürüyüşüne 60 binden fazla kişi katıldı. Bazı aşırı sağcı grupların yürüyüşte ‘Yahudiler Dışarı’ şeklinde bağırması yerel ve uluslararası Yahudi gruplardan tepki aldı.

Sağcı grupların diğer ırkçı sloganlar arasında; Nazi partisi selamı ‘Sieg Heil’, ‘Beyaz Avrupa beyaz kalacak’, ‘Yahudileri siyasetten atın’ gibi ifadeler vardı.

Yürüyüşe katılan bazı göstericilerin maskeli olduğu dikkat çekerken,  katılanların çoğunun  kırmızı beyaz renkli  Polonya bayrağı taşıdığı görüldü. 

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Błaszczak, yürüyüşe katılımın yüksek olması dolayısı ile gurur duyduğunu belirtirken, Kültür Bakanı Piotr Gliński, Yahudi kelimesini kullanmadan, yürüyüşte atılan ırkçı  sloganları ve sağcı afişleri eleştirdi, söz konusu nefret söyleminin Polonya ruhunu temsil etmediğini belirtti.

Yürüyüşte atılan sloganlar Amerikan Yahudi Kongresi tarafından da kınandı.  Yapılan resmi yazılı açıklamada, Polonya hükümetinden bu tip hareketlere karşı hukuk sisteminin harekete geçirilmesi talep edildi.   Polonya’da Holokost’un unutulmaması için çalışan  From The Depths  grubunun Başkanı Jonny Daniels  de basına bir açıklama yaparak, nefret söylemi içeren sloganları atan kişilerin polis tarafından belirlenerek mahkeme önüne çıkarılmasını istedi.

Daniels söz konusu nefret söylemi sloganlarını küçük bir grubun attığını, amaçlarının ulusal yürüyüşten faydalanarak ulusal gösteriyi sağcı bir harekete çevirmek olduğunu ifade etti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
536