Batya Natan

Tahran yasaklıyor, İranlılar bir yolunu buluyor

İsrailli mühendisler tarafından geliştirilen ve Google tarafından satın alınan Waze navigasyon uygulaması İran’da defalarca engellenmesine rağmen halk bir şekilde yasağı aşıyor.

Tahran yasaklıyor, İranlılar bir yolunu buluyor

Tahran şimdi Siyonist icadı olarak nitelediği uygulamayı tamamen engellemek için yeni yöntemler arayışı içinde.  Uygulama geçtiğimiz Mart ayında internet servis sağlayıcılar tarafından  geçici olarak engellenmiş olmasına rağmen İran’da en popüler navigasyon programı olarak biliniyor.

Azer News kanalının İran basınından öğrendiğine göre, İran’da internet suçlarını araştıran komisyon, Haberleşme Bakanlığına başvurarak, Waze’in İran halkı ile Siyonist devlet arasında bir dostluk rüzgarı yarattığını bunun yanlış bir yol olduğunu belirtti.  Kullanıcıların girdikleri bilgilere ve bulundukları yere göre trafiği analiz eden Waze, şoförlere a noktasından b noktasına en kısa zamanda  gitmenin alternatiflerini gösteriyor.  Waze, İran’da kaç kullanıcısı olduğunu açıklamaktan kaçınmasına rağmen ülkedeki popülerliği yerel basın tarafından sık sık konu ediliyor.  Yedioth Aharonot gazetesi İranlı Waze kullanıcılarının Persçe bir versiyonun yazılması için  şirketten talepte bulunduklarını bile belirtiyor.

İran’da sadece Waze yasak değil. İslam Cumhuriyetinde  Facebook ve YouTube da yasaklılar arasında.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1621