Batya Natan

Aşk Anlaşması

Yahudi geleneğinde Tu BeAv (Av ayının 15’i) adıyla bilinen, bir anlamda Yahudi Aşk Günü olarak da nitelenen günün şerefine İsrail’de onlarca çift evlendi. Tu BeAv 2017 yılında 6-7 Ağustos’a karşılık geliyor.

Aşk Anlaşması

İsrail’de geleneksel çiftlere dini nikah organizasyonları yapan Zohar Hahamlar Konseyi, JTA yayın kuruluşuna yaptığı açıklamada,  Tu BeAv günü şerefine birçok çiftin Yahudi dini geleneklerine uygun Aşk Anlaşmasına da imza attığını rapor etti. 

Yahudi geleneğinde ‘Heskem be Ahava’ olarak bilinen ve tam tercümesi Aşk Anlaşması olan belge gelecekte olabilecek anlaşmazlıkların önüne geçiyor. Hahamlar tarafından kaleme alınan yazılı akit, bir boşanma durumunda hukuki ve dini yasalar karşısında çiftleri koruma altına alıyor. Aşk Anlaşmasının en önemli maddelerinden biri Yahudi nikahında ‘get verme sorunu’ olarak bilinen konuya açık ve net bir  çözüm getirmesi. 

Anlaşmanın imzalanması durumunda ayrılık söz konusu olduğunda erkeğin kadının bir başkası ile evlenmesine  izin vermesi bir zorunluluk haline geliyor. 

Yahudi dini nikahı, hahamlar kurulu eşliğinde Ketuba adlı yazılı evlilik sözleşmesine imza atılması ile gerçekleşiyor. Nikahın bozulması ancak hahamlar kurulunun tarafları dinledikten sonraki kararı ile gerçekleşebiliyor. Ancak boşanmış kadının yeniden evlenmesi için erkeğin ‘get’ denilen izni vermesi gerekiyor. Günümüzde çeşitli sebeplerden bazı kişiler bu izni vermek istemiyor, dolaysı ile kadının  bir başkası ile dini olarak evlenmesi olanaksız hale geliyor. 

Zohar Hahamlar Konseyi gittikçe daha fazla çiftin söz konusu anlaşmayı yaptığını bildirdi. 2015 yılından bu yana 2000’den fazla çift söz konusu anlaşmayı talep etti.

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1437