Batya Natan

İsrail, Türkiye’de yaşayan İranlı bloggerı koruması altına aldı

İsrail Türkiye’de yaşayan ve Tahran tarafından tehdit edilen blog yazarına sığınma hakkı verdi. AP’nin haberine göre Neda Amin adlı blog yazarı Tahran yönetimini eleştiren yazıları dolayısı ile zorla İran’a getirilecekti.

İsrail, Türkiye’de yaşayan İranlı bloggerı koruması altına aldı

Farsça ve İngilizce olarak internet sitelerinde yazıları çıkan Amin, 2014 yılında İran’ı terk ederek Türkiye’ye yerleşmişti. İsrail haber sitelerinde de yazıları yer alan Amin bir süredir İran’a gitmemek için hukuki bir mücadele veriyor, Batı ülkelerine sığınma taleplerinde bulunuyordu.

Ancak genç kadının İsrail’e sığınması halihazırdaki politik durumdan dolayı Batı'ya gitmekten çok daha zordu. İsrail ile İran arasında resmen siyasi çatışma olduğundan bir İran vatandaşının İsrail’e vize alması bile büyük zorluklara neden oluyordu.

Amin’in durumunu değerlendiren İsrail Gazeteciler Cemiyeti, içişleri bakanlığı nezdinde girişimde bulundu ve Amin’e özel bir vize verildi. Vizenin verildiği açıklaması bizzat İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri tarafından yapıldı. Deri şunları belirtti: “Amin hayatı ciddi tehdit altında olan bir gazeteci. İnsani şartları düşünerek kendisine en acil şekilde vize verilmesi için gerekli emri verdim.”

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
928