Batya Natan

20. Dünya Maccabiah Oyunlarından KISA NOTLAR...

İsrail´de düzenlenen 20. Dünya Maccabiah Oyunlarında tam 80 ülkeden 10 bin atlet müsabakalara çıkıyor. 43 ayrı dalda düzenlenen oyunlar, küresel çapta dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olarak kabul ediliyor. Bu arada Maccabiah efsanesinin kıvılcımının 1899 yılında İstanbul´da kurulan Maccabiah Kulübüyle parladığını belirtmek doğru bir tespit olacaktır.

  • Futbol efsanesi Brezilyalı Ronaldo'nun oğlu İsrail'deki Maccabiah Oyunlarında forma giyiyor! Ronaldo'nun oğlu Ronald 17 yaşında. Kendisi Yahudi değil. Fakat Maccabiah Oyunlarında Brezilya U-18 Milli Takımı'nın formasını terletiyor. Ronald, Brezilya'da eski bir model olan annesi Milena gibi Hebraica Kulübünün bir üyesi ve aynı zamanda oyuncusu olduğu için oyunlara doğrudan katılım hakkı kazanmış.
  • Futbol, Maccabiah Oyunlarının en kalabalık sporu olarak dikkat çekiyor. Tam 20 ülkeden 1400 atlet, futbol dalında ter döküyor.
  • Oyunların açılış seremonisi, Kudüs'teki Teddy Stadyumunda yapıldı. Seremoniye tam 30 bin kişi izleyici olarak katıldı. 
  • Oyunlarda şimdiye kadar iki evlilik teklifi yapıldı. Birinci teklif 4x 100 metrede 2012'de Londra Olimpiyat Oyunlarında Olimpiyat Şampiyonluğu kazanmış ve 2016 Rio Olimpiyatlarında ise gümüş madalya sahibi olan ünlü Fransız yüzücü Fabien Gillot tarafından sevgilisi Audrey Selles'e yapıldı. Selles teklifi kabul etti. 
  • Diğer evlilik teklifi ise Kanadalı buz hokeyi oyuncusu Avi Steinberg tarafından kız arkadaşı Rachel Dixon'a yapıldı. Rachel da evlilik teklifini ulusal televizyonda, kameralar önünde kabul etti.
  • Maccabiah Oyunlarına bu yıl 85 ülkeden rekor katılım oldu. Bazı ülkeler tarihlerinde ilk defa organizasyona sporcu gönderdi. Bu ülkeler arasında Bahamalar, Kamboçya, Cayman Adaları, Haiti, Malta, Fas, Filipinler, Singapur, Güney Kore ve Trinidad Tobago'yu sayabiliriz.

 

TÜRKİYE NELER YAPIYOR?

Bu sene şu ana kadar çıktığımız müsabakalarda sportif başarı açısından geçtiğimiz yıllara göre biraz daha zayıf bir profil çiziyoruz. Fakat en önemli başarı kıstası kanımızca her zaman savunduğumuz gibi ‘katılım gösterebilmek’.

FUTBOL

Junior futbolcularımız çok güçlü rakiplerle karşılaştı. Arjantin'e karşı 10-0,  Ronaldo'nun oğlunun da forma giydiği Brezilya'ya 6-0, İsrail'e 6-0 ve Avustralya'ya 8-1 yenilerek turnuvadan elendiler.

BASKETBOL

Basketbolcularımız ABD ile bir hazırlık maçı yaptıktan sonra karşılaşmalarına çıktılar. Ev sahibi İsrail'e 69-36 ve güçlü Arjantin'e 62-33'lük skorlarla yenildiler. Bu mağlubiyetlerin ardından Türkiye farklı bir galibiyet elde etti ve Brezilya'yı 84-24 gibi farklı bir sonuçla yendi.

ESKRİM

İlk defa katıldığımız eskrim dalında iki madalyamız var. Kızlarımız Lea Levi ve Melis Ada kendi dallarında ayrı ayrı bronz madalya kazanarak bizleri gururlandırdılar.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1427