İngiltere’de hahamlar Sefarad hahamın işine son verilmesini istedi

Londra’da bir grup haham, İngiltere Baş Hahamına başvurarak, Sefarad Haham Joseph Dweck’in eşcinsellikle ilgili hoşgörülü yorumlarından dolayı görevden alınmasını istedi.

Haham Joseph Dweck, geçen ay Ner Yisrael Sinagogunda verdiği 90 dakikalık vaazında, “Tevrat homoseksüelliği yasaklasa da feminizm ve eşcinsellik konusunda gösterilen toleransın bütününde topluma faydası olduğunu görüyoruz. Eninde sonunda Tevrat ve toplumumuz açısından önyargılarımızı bırakıp eşcinselliği ele almalıyız. Bu çılgın yobazlığı durdurmazsak toplumlar ileri giderken biz geride kalacağız. Tanrı dünyayı sevgiye götürürken kimseyi beklemez” demişti.

İngiltere Baş Hahamı Ephraim Mirvis, İsrail’in Sefarad Baş Hahamı Yitzhak Yosef’in da talebi doğrultusunda ‘Dweck Olayı’ adı verilen bu anlaşmazlığı çözeceğini duyurdu.

Los Angeles’ta büyüyen Dweck hahamlık belgesini İsrail eski Sefarad Baş Hahamı Ovadia Yosef’ten almıştı. Şimdi uzunca bir dönem için Dweck’in Yahudi din hukuku hakkındaki tüm düşünceleri ve öğretileri sorgulanacak. Nihai kararı İngiltere Baş Hahamı verecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
508