Hapis yattığı ülkeye 30 yıl sonra resmi ziyaret yapacak

İsrail meclisi Knesset Sözcüsü Yuli Edelstein (Likud Partisi) bir zamanlar İsrail’e göç etmek istediği için binlerce Sovyet Yahudi’si ile birlikte hapis yattığı Rusya’ya resmi bir ziyaret yapacak.

1987 yılında serbest kalan ve İsrail’e göç eden Edelstein, Rus parlamentosu Duma’da da bir konuşma yapacak. Konuşmasını ikinci ana dili olan Rusça yapacak olan Edelstein, Rus parlamentosunun en üst kurumu Rusya Federasyonu Meclisi Başkanı Valentina Matviyenko tarafından ağırlanacak. 

Yedioth Aharonot gazetesine göre, Edelstein, konuşmasında son 30 yılda dünyada ve bölgede olan büyük değişikliklerden ve Sovyet hapishanesinden İsrail meclisine olan macerasından söz edecek. 

Edelstein ziyareti sırasında başta Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov olmak üzere Rus siyasilerle toplantılar yapacak ve Yahudi cemaat liderleri ile bir araya gelecek. 

Üç günlük Rusya ziyaretinde Edelstein, bir zamanlar ‘Refunenik’   (Zamanında İsrail’e göç etmek isteyen ve SSCB tarafından talebi reddedilen Yahudi) olarak gösterilere karıştığı Moskova’nın caddelerini de gezecek.   

SSCB otoriteleri İsrail’e göç etmek isteyen Yahudileri tutuklayıp hapse atıyorlardı. Edelstein, tutuklandığı ve mahkeme edildiği yerleri de ziyaret edecek.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
638