Polonya’dan Nazi avcısına anlamlı ödül

Nazi avcısı Serge Klarsfeld, Auschwitz-Birkenau Müzesinin en büyük ödülü ‘Hatıraların Işığı’ Ödülüne layık görüldü.

Polonya’dan Nazi avcısına anlamlı ödül

Klarsfeld’e ödülü, Fransa, Izieu’da Auschwitz-Birkenau Müzesinin Direktörü Piotr Cywinski tarafından bizzat verildi. 

Ödülün Fransa’da verilmesinin sebebi Holokost kurtulanı Klarsfeld’in Fransa Yahudilerini ölüm kamplarına gönderen ünlü Gestapo şefi Barbie’yi savaştan sonra Bolivya’da bularak yakalanmasını sağlamış olması. Barbie Bolivya’da tutuklanarak Fransa’ya gönderilmiş ve yargılanmıştı.

Nazi polisi Gestapo’nun ünlü komutanı Barbie, 1944 yılında Fransa’nın Izieu şehrinde Fransız bir ailenin sakladığı 40 Yahudi  çocuğu bularak onları ölüm kampına göndermişti.

Savaştan 50 yıl sonra zamanın Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand çocukların yaşadığı evi bir müze ve Holokost tarihi eğitim merkezi haline dönüştürmüştü.  

Babası Naziler tarafından Auschwitz’de katledilmiş olan, hukukçu ve tarihçi olan Klarsfeld, hayatını eski Nazileri bulmaya adamış, Avrupa’da saklanan birçok savaş suçlusunun izini sürmüştü.  

Romanya’da doğan, savaş sırasında Fransa’da yaşayan Klarsfeld, Holokost konusunda yazılmış birçok kitaba yardımcı yazarlık yaptı, Fransa’dan ölüm  kamplarına götürülerek katledilen 11 bin Yahudi çocuğun ismini yayınladı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
759