İsrailli milyarder Soros’la yargıda karşı karşıya

İsrail’in en zengin işadamlarından milyarder Beny Steinmetz’ın sahibi olduğu madencilik şirketi BSGR, Yahudi asıllı Amerikalı spekülatör ve girişimci George Soros’u Gine hükümetini maden sözleşmelerinden yoksun bırakmak için manipüle etmekle suçluyor.

Geçen hafta madencilik şirketi BSG Resources (BSGR), Gine’deki bir demir anlaşmasının feshedilmesine neden olan George Soros’a, 10 milyar dolar zarara uğrattığı iddiasıyla New York’taki federal mahkemede dava açtı.

Finans uzmanı İsrailli milyarder işadamı Beny Steinmetz tarafından kontrol edilen BSGR, Soros ve kontrolündeki kuruluşlarını Gine hükümetini manipüle etmekle ve 2014’te Gine’deki maden sözleşmelerini kötü şekilde yönlendirmekle suçladı.

İsrailli yetkililer, geçen aralık ayında Steinmetz’i Gine’deki üst düzey kamu görevlilerine işlerini yapmaları için on milyonlarca doları ödemesi nedeniyle suçlayarak ev hapsinde tuttu. Suçlamalar ocak ayında düştü.  BSGR, Soros’un, şirketin yolsuzluklarıyla ilgili ifadeler yarattığını, Gine’de ekonomik bir çıkarı olmadan kötü niyetle hareket ettiğini iddia etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
402