Bahreynli Yahudi politikacı Arap gazetesinde

Ünlü Suudi Arabistan yayın organı al Arabiya geçen hafta Bahreyn’in çoğulculuğa gösterdiği özeni övmek üzere ilginç bir röportaja yer verdi. Nancy Khedouri adındaki Bahreynli Yahudi politikacı ile yapılan röportajın ilginç satır başları var…

Bahreynli Yahudi politikacı Arap gazetesinde

Bahreynli politikacı ve işkadını Nancy Khedouri ‘Başlangıçtan Günümüze’ adını verdiği Bahreyn Yahudilerini incelediği kitabı hakkında al Arabiya’ya bir röportaj verdi. Bahreyn Yahudilerinin tarihçesi ile ilgili olarak Khedouri, 1880’lerde Irak’tan göç eden Sefarad Yahudilerin 1950’lere kadar üç-dört nesildir orada yaşadıklarını ancak şimdi 36 kişi kaldıklarını belirtti. Ülkenin gelişiminde Yahudilerin ticaret ve eğitimdeki etkilerinden bahseden Khedouri ‘herkesin annesi’ olarak bilinen Umjan adındaki Yahudi ebenin sağlık sektörüne katkısına değindi. Kendisinin dış ilişkiler, savunma ve güvenlik konularında şura konseyinde krala danışmanlık görevi olduğunu belirten Khedouri, doğrudan milletvekili seçimlerine katılıp katılmayacağı sorusunu zamanın göstereceği şeklinde yanıtladı. Körfez ülkeleri arasında bir sinagoga ev sahipliği yapan tek ülkenin Bahreyn olduğu röportajın vurgulanan bölümüydü. Sinagog her gün on erkek toplanamamasından dolayı faaliyette değil. Khedouri röportajında dini özgürlüklerin ve kadın haklarının koruyucusu Bahreyn Kralı Hamad bin Isa Al-Khalifa’yı bol bol övmeyi ihmal etmedi.

Bahreyn Yahudileri en son, görüntüleri Youtube’da yayılan Bahreynli yetkililerin ev sahipliği yaptığı Hanuka kutlaması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Khedouri’nin kuzini Houda Ezra Ebrahim Nonoo 2008’den beri Bahreyn’in BM temsilciğini yapıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
508