Alberto Modiano’nun ‘Zaman ve Mekân İçinde Musevilik’ Sergisi Şişli’de

Alberto Modiano’nun üç yıllık bir çalışma sonucu gerçekleştirdiği ‘Zaman ve Mekân İçinde Musevilik’ fotoğraf sergisi 17 Ocak Salı günü Şişli Belediyesi Şişli Cemil Candaş Kent Kültür, Kent Sineması fuayesinde sanatseverlerle buluşuyor.

29 Ocak tarihine kadar gezilebilecek olan serginin açılışında bu çalışmanın fotoğraflarından oluşan geniş kapsamlı kitabın tanıtım lansmanı da yapılacak ve Modiano kitaplarını imzalayacak.

Fotoğraf sergisi daha önce, İstanbul’da iki kere sergilenmiş ve Türkiye’nin İzmir, Bergama, Balıkesir, Edirne illerinde de açılmıştı.

27 yıldır fotoğraf sanatı ile uğraşan Alberto Modiano bu sergisi için şunları dedi:  “Bir fotoğrafçı ve bir görsel tarihçi gözü ile dünyanın ilk tek tanrılı dinine mensup olan Yahudilerin günümüz Türkiye’sinde örf ve adetleri ile bunların uygulanış biçimini fotoğraf sanatı dili ile aktarmak istedim. Bunun hem İstanbul kent kültürüne hem de birlikte yaşama kültürümüze dair geleceğe bırakılabilecek önemli bir miras olacağını düşünüyorum. Bir yandan da günden güne nüfusu azalan İstanbul Yahudi Cemaati’nin dini törenlerinin uygulanışını belgelemenin bu kadim kültüre dair bilinmezlikleri ortadan kaldıracağını ve Musevilik hakkında daha doğru bilgiler edinilmesine hizmet edeceğini düşünüyorum.

Birlikte yaşama kültürü, birbirimizi tanımaktan beslenir. Bu sergiyi gezenler Türk Sefarad, Aşkenaz hatta İtalyan Yahudilerin bir yıllık dini yaşam döngüsünü izleme şansı bulacaklar. ‘Zaman ve Mekân içinde Musevilik’ sergisi ve hazırladığımız kitapta İstanbul’da yaşayan Yahudilerin dini ritüellerini dört ana başlıkta ele aldık. Dini bayramlar, dini uygulamalar, dinsel kavramlar ile son bölümde de geleneksel uygulamalar yer aldı.” 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
670