Batya Natan

Yediden yetmişe Hanuka...

Minix öğrencilerinden  renkli bayram

25 Aralık Pazar günü geleneksel olarak Caddebostan Bet El Sinagogunda geniş katılımlı bir Hanuka kutlaması gerçekleşti. Başta Hahambaşı Rav İsak Haleva, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve yardımcıları, Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, İsrail’in İstanbul Başonsolosu Shai Cohen’in katıldığı kutlamada birçok dernek başkanı ve temsilcisi de yer aldı. ABD’den gelen konukların da katıldığı Hanuka kutlamasında, Minix Anaokulu öğrencilerinin Ladino, İbranice ve İngilizce söylediği şarkılar hem velileri hem de katılımcıları hayran bıraktı.

26 Aralık Pazartesi günü Minix Anaokulu öğrencileri Neve Şalom Sinagogu çatısı altındaki 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesini rehber eşliğinde gezdi. Gördükleri karşısında oldukça heyecanlanan çocuklar atölye çalışmasında Vivi Menase ile neşeli çalışmalar yaptı. Ardından sinagogun dua edinilen bölümüne geçilip tanıtım yapıldı. Erkekler damat koltuklarına kızlar ise gelin koltuklarına oturarak eğlendiler.

Sonrasınad ise geleneksel Hahambaşılık gezisi gerçekleşti. Hahambaşılık makamında kabul edilen okul öğrencileri hazırladıkları armağanı Hahambaşı Rav İsak Haleya’ya sundu. Minikler bayram hakkında sohbet etti, hep birlikte öğle yemeği yedi ve Hanuka mumlarını yaktılar. Dualar ve Hanuka şarkıları hep birlikte coşku içinde söylendi. 

27 Aralık Çarşamba günü ise Minix’ler Göztepe Kültür Derneğinde aileleri ile birlikte Hanuka Bayramı’nı kutladılar. Sahneye ilk olarak Anaokulu Yöneticisi Doli Levi çıkarak ailelere çocuklar adına bir arada olmanın önemini hatırlattı. Tüm etkinliklere katılmalarına fırsat tanıyan ailelere, öğrenciler adına teşekkür etti. Sahne alan öğrenciler, gösteriler ve şarkılarla ailelerine heyecanlı ve mutlu saatler yaşattılar. Şarkılar sonrasında iki ayrı proje sunumu yapıldı. İlk projede 15 öğrenci Kanada hakkındaki sunumlarında velileri görsellerle bilgilendirdi. Diğer proje ise Okyanus İklimi hakkında idi. On öğrenci Okyanus İkliminde yer alan sosyal yaşamı irdeleyerek yaşam biçimi hakkında geniş bilgilendirme yaptı. Sahnedeki son gösteri Orff tekniği ile yapılan dans gösterisi idi. Çocuklar alkışlar arasında sahneden ayrıldıktan sonra hep birlikte taze sufganiotlar yenildi. 

Çanakkale’de özel kutlama

25 Aralık Pazar sabahı, on dört yahid, bir haham ile birlikte Çanakkale Mekor Hayim Sinagoguna gittiler. Arvit Duası sonrası Hanuka’nın ikinci gecesinin mumlarını yakan topluluk ertesi sabah tefilasını yaptıktan sonra İstanbul’a geri döndüler.

Çanakkale’de Hanuka kutlama fırsatı yakalayan yahidler duygularını şöyle paylaştılar: “Yine ahenk ve neşe ile şarkılarla bir kez daha burada Mekor Hayim’deyiz. Hanuka’nın ikinci mumunu yaktık. Sinagogumuzun ışıkları yandı yine. Duvarlarında dualarımız yankılandı  ve coştu pırıl pırıl havramız.”

Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu'nda Hanuka Kutlamaları

Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu, her sene olduğu gibi bu yıl da Hanuka Bayramı'nda birçok faaliyete kapılarını açtı. 

 24 Aralık Cumartesi akşamı Beşiktaş Belediyesi ile Esma Sultan Yalısı'nda hanukanın ilk mumunun yakılışının ardından herkesin birlik ve beraberliğini sağlamak adına Ortaköy Sinagogu ve Haham Aakali Rav Naftali Haleva'nın organize ettiği ve Hahambaşı Rav İsak Haleva, Yahudi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh ve yaklaşık 350 kişinin katılım gösterdiği döner partisi ile bayram coşkusu devam etti.

5 Aralık Pazar gecesi ise gençlere yönelik olarak özel hazırlanan Hanuka partisi Yoel Kohen Ülçer Fonu, Generation Next ve Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu işbirliği ile düzenlendi. 18-40 yaş arası gençleri bir araya getirmeyi amaçlayan gecede 150 gencimiz birlikte yenen yemek sonrası yakılan Hanuka mumlarının ardından Avraam Menda ve Grup Concept müzikleriyle unutulmaz bir gece yaşadılar.

Hanuka mumlarının yakılışı sırasında Haham Aakali Rav Naftali Haleva partide emeği geçenlere teşekkür etti ve özellikle gençleri bir arada görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Hanuka mumlarının içsel dünyamıza ışık verdiğini ve özellikle Yahudi kimliği açısından bu bayramın ne anlama geldiğini açıkladı. Her birimizin içinde mevcut olan bu ışıkla etrafımızdakileri aydınlatmamız gerekliliğini ifade etti. Hanuka mumlarının önemini anlatan özel hazırlanmış bir klip gösterdikten sonra tüm gençler coşkuyla Hanuka mumlarını yaktılar.

Her Pazartesi gecesi gerçekleşen Tora derslerinin 26 Aralık Pazartesi geceki konuşmacısı Amerika'dan gelen Rabbi Nesim Elnekave'ydi. Ders öncesi 60 yahidle birlikte Hanuk mumları yakıldı.

28 Aralık Çarşamba günü ise Hahambaşı'mızın katılımı ile Golden Age kurumunun organize ettiği Hanuka kutlaması 220 kişiye yakın bir katılımla gerçekleşti. Hanuka  mumumun yakılmasından önce Ortaköy Sinagogu Haham Akaali Rav Naftali Haleva mucize ve şükran duygularının öneminden bahsetti. Geleneksel olarak Golden Age'i sinagoglarında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti ve gelecek sene tekrardan buluşma temennisi ile mumlar hep birlikte yakıldı. 

Golden Age’lilerin Hanuka coşkusu

 28 Aralık Çarşamba günü Golden Age Dostları, Hanuka Bayramı’nı Ortaköy Sinagogunda kutladı. Golden Age Hanımları eşliğinde mekâna gelen katılımcılar önceden kendileri için hazırlanan masalarda yerlerini aldılar. Ardından söz alan Golden Age Komisyonu Başkanı Lida Sarfati, tüm katılımcıların Hanuka Bayramı’nı kutladı ve Hahambaşı Rav İsak Haleva ile Rav Nafi Haleva’yı mikrofona davet etti.

Hahambaşı, Hanuka’nın nedeni, önemi ve geleneğin nasıl oluştuğu ile ilgili bir konuşma yaptı ve katılımcılar ile birlikte hanukiyalar yakıldı. Zelda-Hayim Aktel’in davetlisi olarak katılımcılar kendileri için hazırlanan döner ve pilav, salatadan oluşan öğlen yemeğini yediler. Niso Kaston, Eran Şoef ve arkadaşlarının verdiği müzik ziyafetine şarkılar söyleyip alkışlarla eşlik edildi. Günün sonunda dağıtılan sufganiyotlarla geniş bir ailenin bir araya gelmesiyle daha da anlamlı hale gelen bir bayram  etkinliği daha herkesin memnuniyetiyle sona erdi.

Mişne Tora Hanımları  Rav Alaluf'u ağırladı

28 Aralık Çarşamba günü  Mişne Tora  hanımları bu ayki etkinliğini Hanuka Bayramına ayırdı. Hanuka  Bayramı vesilesi ile  Viki Eblevi’nin başkanlığında dernekte bir araya gelen hanımlar kendi aralarında eski bayramlar ve günümüzde ki bayramlarla  ilgili sohbet ettiler. Rav İzak Alaluf un önderliğinde Hanuka duası ve şarkıları eşliğinde 5 mumu yaktılar. Her bir mum yakılırken  ülkede barış ve huzur, evlerde ise sağlık ve bereket olması dilekleriyle dualar edildi. Ardından Rav Alaluf Hanuka’nın tarihçesini anlattı ve kadınların ışıkların önderliğinde ailelerine ve çocuklarına vermeleri gereken mesajları keyifli bir dil ile paylaştı.

Sohbetin ardından hanımların hazırladığı ikramlar ve Hanuka bayramına özel olan ponçikler yendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
552