Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Almanya’da aşırı sağcı liderin Nazi dönemi ile sözlerine büyük tepki

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, aşırı sağcı AfD Partisinin bir liderinden gelen ve Nazi dönemiyle soykırımın önemini küçümseyen söylemleri kınadı.

Almanya’da meclisteki en büyük muhalefet olan Almanya için Alternatif (Alternative for Germany- AfD) Partisi yöneticilerinden Alexander Gauland’in geçtiğimiz hafta sonu sarf ettiği ve Almanya’nın tarihinin on iki yıllık Nazi rejiminden ibaret olmadığını belirttiği sözleri büyük tepki topladı.

Gauland, “Evet, on iki yıllık Nazi geçmişimizin sorumluluğunu alıyoruz. Fakat sevgili dostlarım, bizim şanlı tarihimiz o lanetli on iki yıldan çok daha uzun sürmüştür. Hitler ve Naziler, bin yıllık başarılı Alman tarihinde ancak bir parça kuş pisliği kadardır,” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bu sözler üzerine yağan kınama tepkilerini verenlerin başında gelen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, ‘medeniyetten ayrılan bu tek dönemi inkar eden ve küçümseyen her kişinin, kurbanları küçük düşürmekle kalmayıp aynı zamanda eski yaraları açarak yeni nefret tohumları eken kişiler olduklarını’ belirtti. Üçüncü Reich döneminin eşcinsel kurbanları için dikilen anıtın onuncu yılı için düzenlenen törende de bu konuda konuşan Steinmeier, “Hepimiz buna karşı çıkmalıyız,” dedi.

Partisi mecliste doksandan fazla iskemleye sahip olan Gauland, partisinin genç kanadına yaptığı ve içeriğinde sıkça İslam’a saldırdığı ve Almanya’nın her iki dünya savaşındaki gazileriyle de gurur duymasını gerektiğini söylediği konuşmasında coşkuyla alkışlandı. Gauland daha önce 2016 yılında, Ganalı bir baba ile Alman bir anneden Berlin’de doğmuş olan yıldız futbolcu Jerome Boateng hakkında, “İnsanlar onun iyi bir futbolcu olduğunu düşünseler de Boateng’in komşuları olmasını istemezler” demişti.

Angela Merkel’in konservatif Hristiyan Demokratik Birliği Partisi Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Gauland’ın sözlerine cevap vermekte gecikmeyerek AfD’nin gerçek yüzünü göstermeye başladığını belirtti ve sosyal medyada, “50 milyon savaş kurbanı, soykırım ve savaşın tümü AfD’ye göre ‘kuş pisliğinden’ öte bir olay değildir. Burjuva maskesinin ardında partinin asıl görüntüsü budur,” mesajını paylaştı.

2013 yılında Avro’ya karşı bir parti olarak kurulan AfD, 2015 yılından beri bir milyondan fazla mültecinin ülkeye sığınma talebinin yarattığı huzursuzluk ortamına dair söylemleriyle giderek artan bir desteğe kavuşmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın