Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

İsrail üniversitelerinde Arap öğrenciler beş yılda yüzde 80 arttı

2012-2017 yılları arasında İsrailli Arapların ülkedeki üniversitelere entegre olmaları için 300 milyon şekel yatırım yapan İsrail bunun karşılığını aldı. Başarı tablosu önümüzdeki altı yılda 960 milyon şekel daha yatırımı garantiledi.

İsrail üniversitelerinde Arap öğrenciler beş yılda yüzde 80 arttı

İsrail’de Yüksek Eğitim Konseyinin yaptığı çalışmaya göre, 2010 yılından 2017’e sonuna kadar öğrenci grafiğindeki değişim şu şekilde gerçekleşti:

Üniversitelerdeki Arap öğrenciler yüzde 80 artışla 26 binden 46 bine yükseldi.

Arap öğrencilerin tüm öğrenci nüfusuna göre oranı yüzde 10,2’den yüzde 16,1’e yükseldi.

Master öğreniminde Arapların oranı yüzde 6,2’den yüzde 13’e çıktı. Doktora öğreniminde ise oran yüzde 3,9’dan yüzde 6,3’e tırmandı.

2010 yılına göre Arap öğrenciler mühendislik eğitiminde yüzde 66, matematik ve fen bilimlerinde yüzde 44 ve işletme eğitiminde ise yüzde 87 artış gösterdi.

Arap öğrencilerin en fazla rağbet gösterdiği bölümler öğretmenlik ve tıp mesleği olurken, bu bölümleri işletme ve hukuk takip ediyor. Hayfa Üniversitesi öğrencilerinin yüzde 41’i, Technion Teknoloji Enstitüsünün yüzde 22’sini  Arap öğrenciler oluşturuyor.

Konsey, Bedevi öğrencilerin de entegrasyonu için önümüzdeki beş yıl için 110 milyon şekel yatırım yapacağını açıkladı. Entegrasyonun özellikle matematik, bilim, mühendislik, mimarlık ve tıp alanlarında olması amaçlanıyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın