Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Paris’te çocuk kurbanlar anısına yeni Holokost anıtı

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 1942-1944 yılları arasında Naziler tarafından Fransa’dan sürülen 11 bin 450 çocuğun anısına yapılan anıtın açılışını gerçekleştirdi.

Paris’te çocuk kurbanlar anısına  yeni Holokost anıtı

Sürgün edilen çocukların birçoğu kamplarda hayatını kaybederken, hayatta kalmayı başaranlar, diğer Holokost kurtulanları ve Fransız Yahudi liderlerle birlikte perşembe günkü törende hazır bulundu.

İspanyol heykeltıraş Casto Solano tarafından yapılan metal anıt farklı birçok yaştaki çocuk figürlerinden meydana geliyor.

Kamuoyu tarafından orijinalliği ve uyandırdığı derin duygular sebebiyle seçilen çalışma, Paris’in 20 no.lu bölgesinde yer alan ve içinde savaşlarda hayatını kaybedenlerin anısına başka anıt ve eserlerin de bulunduğu tarihi Pere Lachaise Mezarlığında bulunuyor.

20. Bölge Belediye Başkanı Frederique Calandra, yaptığı açıklamada savaş sırasında çocukların büyük çoğunluğunun bu bölgeden sürgün edildiğini, ayrıca Nazi rejimine karşı Yahudi direnişinin ana merkezinin de 20. Bölge olduğunu vurguladı. Gözyaşları içinde konuşmasına devam eden Calandra, başında bulunduğu belediyenin başta antisemitizm olmak üzere ayrımcılık, ırkçılık ve ötekileştirme içeren her türlü ideolojiyle mücadele etmeye kararlı olduğunu dile getirdi.

French Association for the Memory of Jewish Children adlı kuruluşun adına konuşan André Panczer de Paris belediyesini, özellikle anma törenini düzenleyen Başkan Yardımcısı Catherine Vieu-Charier’i anıtın yapılması için verdiği desteklerden ötürü övdü. Öte yandan Panczer Fransız yetkililerinin, BM’nin 2002 yılında aldığı bir günlük Holokost ve İnsanlık Suçlarını Anma Günü kararının halen uygulanmıyor olmasını da eleştirdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın