UÖML’nın yurt dışı üniversite başarıları

Yurt dışı üniversitelerinden gelen başvuru sonuçları kesinleşmişken, sizlerle öğrencilerimizin başarı hikâyelerini paylaşmak istiyorum. Bu yıl da, geçen sene olduğu gibi öğrencilerimizin yüzde 50’den fazlası yurt dışındaki üniversitelere başvurdu. Başvurulan ülkeler arasında İsrail, Kanada, Amerika, İngiltere, İspanya ve İtalya yer almakta.

Dünya çapında en seçici olan üniversitelerden gelen kabuller öğrencileri sevindirdi. Bu sonuçlar arasında bulunan Northwestern University (ABD), Imperial College London, University College London ve King’s College London (İngiltere), University of Toronto, McGill ve UBC (Kanada) ve Tel Aviv Üniversiteleri, dünya sıralamalarında da en üstlerde yer almakta.

Sıralamaların ötesinde, bu sonuçların en sevindirici yanı, öğrencilerin istedikleri alanlarda hedeflerine en uygun olan okullara girmiş olmaları. Örneğin, çizim alanında müthiş yetenekli olup okulumuzda her sene yapılan İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinliklerinde üç yıldır birincilik ödülü alan öğrencimiz, başvurduğu her okuldan kabul alarak bizleri onurlandırdı. Portfolyosundaki çizimlere baktığımda, ileride çok başarılı bir tasarımcı olacağını kolaylıkla görebiliyorum.

Bir diğer öğrencimiz bilgisayar mühendisliği alanında kendini geliştirmek istiyor ve bu alanda en güçlü okullardan kabullerini aldı. Bu kabullerinde okulumuzda son iki senedir sunulmaya başlanan AP Calculus ve AP Computer Science derslerini almış olmasının da büyük katkısı oldu. İleride kendisinin hepimizin çok daha rahat kullanacağı yeni ara yüzler geliştireceğinden hiç şüphem yok.

Aslında her öğrencimizin hikâyesi ilham ve umut verici. Yerim olsaydı her birine ayrı bir köşe yazısı ayırmak isterdim. Mühendislikten psikolojiye, işletmeden tasarıma kadar birçok farklı alanda hayallerinin peşinde koşacak öğrencilerimiz. Kiminin hedefi kendi şirketini kurmak, kiminin amacı ise insanların davranışlarının altında yatan zihinsel süreçleri araştırmak… Böyle geniş bir yelpazedeki öğrencilerle birlikte çalışabilmek ve onların değişik bakış açılarından hayatı görmek, yurtdışı üniversite danışmanı olarak insanı sürekli dinamik  tutuyor.

12. sınıflarla başvuru sürecinin sonuna gelirken, 9.,10. ve 11. sınıf öğrencilerimize de sunumlar yaptık ve onlarla başvuru süreci hakkında önemli ipuçlarını paylaştık. Aynı zamanda yurt dışında okuyan eski mezunlarımız da sene içinde bizleri ziyaret ederek öğrencilerimizle deneyimlerini paylaşmaya devam ediyorlar. Notların, aktivitelerin, stajların, alınan referansların ve yazılan kompozisyonların hepsi başvuru puzzle’ının birer parçasını oluşturmakla birlikte, belki de bu denklemin en önemli bileşeni öğrencinin tutkusu ve ileriye dönük hayalleri. Bu yolda ailenin de öğrenciye destek ve isteklerine saygılı olması, sürecin sağlıklı işlemesini kolaylaştıracaktır.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın