Helen Mirren Genesis’i sunacak

Oscar ödüllü ABD’li aktris Helen Mirren, ünlü keman virtüözü Itzhak Perlman’a 1 milyon dolarlık Genesis (Yahudi Nobeli) ödülünün verileceği törenin sunuculuğunu yapacak.

Helen Mirren   Genesis’i  sunacak

Oscar ödüllü aktris Helen Mirren, haziran ayında Kudüs’te gerçekleşecek Genesis ödülleri töreninin sunuculuğunu yapmayı kabul etti.

‘Yahudi Nobeli’ olarak nitelendirilen Genesis ödüllerinin organizatörleri geçtiğimiz çarşamba günü Mirren’in sunucu olarak seçildiğini duyurdular. Bu yıl 1 milyon dolarlık ödül, bir müzisyen, öğretmen ve engellilerin haklarını savunan bir kişi olan Itzhak Perlman’a sunulacak. Genesis Prize Foundation’ın (Genesis Ödülleri Vakfı) kurucu üyelerinden Stan Polovets, “Bayan Mirren İsrail’in samimi bir destekçisidir. Zarafetini ve nezaketini törene taşıyacak olmasından mutluluk duymaktayız” dedi. Helen Mirren ise töreni sunmaktan onur duyacağını belirterek, “İsrail’e ve Yahudi halkına yaklaşımımın bugünkü kişiliğimin oluşmasında önemli bir etkisi var. Bu ülkeyi yeniden ziyaret edecek olmam beni müthiş heyecanlandırıyor” dedi.

Mirren, Oscar, Tony ve dört Emmy ödülü dahil Üçlü Taç’a sahip (Triple Crown) az sayıda sinema sanatçısından biri. 2006’da ‘The Queen’ filmi ile Akademi ödülüne layık görüldü. Yahudi olmadığı halde geçmişte İsrail’i birkaç kez ziyaret eden Mirren, 1967 yılında uzun bir süre gönüllü olarak bir kibutzda çalıştı. Günümüzde de İsrail’e karşı kültürel boykot uygulamak isteyen aktivistleri her fırsatta alenen eleştiren biri. ‘The Debt’ filminde eski bir Mossad ajanını, ‘Woman in Gold’da da Naziler tarafından aile evinden gasp edilen Gustav Klimpt tablosunu geri almak için Avusturya hükümetine karşı savaş açan yaşlı Yahudi bir kadını canlandırdı. Bu yıl Genesis ödülüne layık görülen Itzhak Perlman, alacağı ödülü genç ve yetenekli müzisyenlerin kendilerini geliştirmeleri ve engelli kişilerin hayata kazandırılmaları projelerinde kullanacak.

2014 yılında tahsis edilen Genesis ödülünü ilk yıl New York Valisi Michael Bloomberg, geçen yıl da aktör Michael Douglas kazanmışlardı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın