Bedevileri işleyen İsrail filmine ödül

Bedevi bir kadının muhafazakâr bir topluma karşı mücadelesini beyaz perdeye aktaran ‘Sand Storm’ adlı İsrail filmi, Sundance Film Festivalinde Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

Bedevileri işleyen İsrail filmine ödül

Yönetmenliğini Elite Zexer’in yaptığı İsrail filmi ‘Sand Storm’ Sundance Film Festivalinde Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı.

Geçmişte Quentin Tarantino ve Koen Kardeşler gibi ünlü yönetmenleri keşfeden bir festivalde bir İsrail filminin kazanması başarı sayılıyor. Elite Zexer ‘Sand Storm’ ile aynı kategorideki diğer on bir filmi geride bıraktı.

Zexer ödülü aldıktan sonra Yediyot Aharonot gazetesine yaptığı açıklamada, “Hollywood sinemasının normlarından farklı bir şeyler görmek isteyen çok sayıda sinema meraklısı var. Onlara sunduğunuz farklı bir şeyi deneyimlemeleri yönetmen açısından bir artı oluşturuyor” dedi.

Film bir hafta süresince eşinin diğer bir kadınla düğününü organize etme deneyimini yaşayan bir kadın ile kızlarını konu almakta. ‘Sand Storm’, başrolü canlandıran Lamis Ammar’ın ilk filmi. Ona Ruba Blal-Asfour ve Haitham Omari eşlik ediyor.

Filmin çekimleri beş hafta süresince Negev çölündeki Bedevi köylerinde yapıldı. Ödülün yanı sıra, Variety ve Los Angeles Times gibi yayınlarda filmin yönetmeni Elite Zexer hakkında çok olumlu yazılar yer aldı.

Ünlü oyuncu Robert Redfort tarafından 1970 yılında kurulan Sundance Film Festivali bağımsız filmlerin kendilerini duyurma şansını yakalayabildikleri bir platform oluşturmakta.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın