Polonya’dan Yahudi tiyatroculara madalya

Polonya Devlet Başkanı Andrej Duda, Varşova Yahudi Tiyatrosu oyuncularını devlet madalyaları ile onurlandırdı.

Polonya’dan Yahudi tiyatroculara madalya

Polonya Devlet Başkanı, 27 Ocak Uluslararası Holokostu Anma Günü “The Night of the Whole Life” adlı oyunun performansının tamamlanmasının ardından Varşova Yahudi Tiyatrosunda gerçekleşen bir törenle 17 aktörü onurlandırdı.

Adam Balinski, Marian Dutkowski, Jan Grenwald ve diğer yedi aktör, Polonya kültürüne ve Polonya Yahudi kültürüne uzun yıllar yaptıkları katkıdan dolayı Uzun Hizmet Altın Madalyasının sahibi oldular.

Eylemleri ile Polonya devletinin yararına göze çarpan bir başarı kaydeden Ewa Dabrowska ve Teresa Wronska’ya Altın Başarı Haç ödülü, Piotr Sierecki’ye Gümüş Başarı Haç ödülü, diğer dört sanatçıya da Bronz Haç ödülü verildi.

Yine aynı gün Varşova’da Getto Savaşçıları Anıtının bulunduğu meydanda Holokost kurbanları anısına düzenlenen törene Auschwitz ölüm kampının bitişiğindeki Oswiecim kasabasında doğan Polonya Başbakanı Beata Szydlo da katıldı. Törende yaptığı konuşmada Başbakan Szydlo, “Büyükannem bana çekilen acılar ve korku ortamını anlatırdı. Gururlu Yahudi toplumu Nazilerin onları tamamen yok etmesine izin vermedi. O dehşetli dönemde yaşamlarını yitirmiş olan Polonya halkı ile Yahudi halkı dünyaya verilecek en güzel barış mesajı olmalı” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın