Yahudi yaşamının kanıtı mezar taşları

İsrail Arkeolojik Kazılar Kuruluşu, Galil bölgesindeki Tzippori kentinde yapılan kazılar sonucunda 1700 yıl öncesine ait üç din adamının üzerinde eski Yunanca ve Aramice yazılar bulunan mezar taşlarının ortaya çıkarıldığını duyurdu.

Yahudi yaşamının kanıtı mezar taşları

Yunanca adı Sepphoris olan Tzippori, Roma İmparatorluğu döneminde Galile bölgesinin en önemli kentiydi. Romalıların Yahudilerin başkaldırı hareketini bastırmasından, Kudüs’teki Kutsal Mabedi yıkmalarının ardından Tzippori Yahudi edebiyatı ve kültürünün geliştiği bir kente dönüştü. Hatta Yahudi bilge Yehuda Hanasi üçüncü yüzyılda bu kentte yaşamıştı.

Ortaya çıkarılan üç mezar taşının ikisinde din adamlarının adları Aramice yazılı olup, yazılar İbranice “shalom” (barış) sözcüğü ile sonlanmakta. Eski Yunanca yazılı üçüncü mezar taşında, o dönemde çok yaygın bir Yahudi ismi olan “Jose” ibaresi yer almakta. Gün yüzüne çıkarılan mezar taşlarının yakında sergileneceği belirtildi. 

Arkeologların gün yüzüne çıkardıkları 1700 yıllık mezar taşları o dönemde Galil bölgesindeki Yahudi varlığının yeni bir kanıtı oldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın