Gangsterin mirasçıları Havana’dan tazminat bekliyor

Yahudi gangster Meyer Lansky’nin mirasçıları, dedelerinin 1950’li yıllarda Küba’da inşa ettiği otel/gazino için tazminat almak üzere girişimler başlattılar.

Gangsterin mirasçıları Havana’dan  tazminat bekliyor

Küba Devrimi sonrasında millileştirilen Amerikan malvarlıkları hakkında hak taleplerinin ABD ile Küba arasında tartışmaya açıldığı bu günlerde Lansky’nin mirasçıları da yazılı olarak hak talebinde bulundular.

Gangster Meyer Lansky’nin torunu Gary Rapoport, Reuters ajansına yaptığı açıklamada annesi ile dayısının miras hakkı bulunduğunu, bu nedenle Fidel Castro’nun  yönetimi ele almasından tam bir yıl önce Havana’da açılan otel/kumarhane karşılığında tazminat istediklerini belirtti.

60 yaşında olan Gary Rapoport annesinin boşanmasının ardından gangster dedesi tarafından büyütüldü.  Meyer Lansky’nin Miami Beach’teki Singapore otelinde çalışmakta olan Rapoport, “Küba’ya göç edip o işi devam ettirme gibi bir niyetim yok tabii ki, ancak ailemin oradan alacak hakları olduğu inancındayım” demekte.

1983’te yaşamını yitiren gangster basında, “finans dünyasının sihirbazı olarak tanınan bir zamanlar ABD ve deniz aşırı ülkelerde organize suçlarıyla meşhur kişi” olarak tanımlanmıştı.

Gangsterlik kariyeri süresince Meyer Lansky, Charles “Lucky” Luciano, Benjamin “Bugsy” Siegel, “Dutch” Schultz, Al Capone ve Louis “Lepke” Buchalter gibi dolandırıcı ve gangsterlerle işbirliğinde bulunmuş, ortaklıklar yapmıştı.

Her türlü yasadışı işe karışmış olsa da Lansky, adı hiçbir cinayet olayına karışmamıştı. Bir kez yargılanmış, 1953’te New York’taki bir kumarhanesi yüzünden iki ay hapis yatmıştı.

Meyer Lansky 1972’de ‘Geri Dönüş Yasası’ndan yararlanıp İsrail’e göç etme talebinde bulunduysa da kirli geçmişi sebebiyle bu talebi reddedildi. Lansky 1974’te çekilen ‘The Godfather: Bölüm II’de Hyman Roth karakterine esin kaynağı oldu, 1998’de HBO televizyonu için çekilen ‘Lansky’ adlı biyografide Richard Dreyfuss ünlü gangster canlandırdı.

Lansky’nin Havana’da işlettiği otel/gazinosu günümüzde Hotel Riviera Habana adı altında hizmet veriyor. Otelin web sitesinde de kurucusunun Lansky olduğu bilgisi yer almakta.

Gangsterin torunu Gery Rapoport, Reuters’e yaptığı açıklamada Küba hükümetinin taleplerine olumlu yanıt vereceği konusunda iyimser olduğunu belirtti. Tazminat talepleri hakkındaki görüşmeler, ABD ile Küba arasında geçtiğimiz yıl başlayan tarihi yakınlaşmanın ardından gündeme geldi. Beş yıl süresince Küba hapishanelerinde mahpus kalan Yahudi müteahhit Alan Gross, iki ülke arasındaki anlaşmanın koşullarından biri olarak serbest bırakılmıştı.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın