Winehouse ile Malala Oscar adayı

Winehouse  ile Malala Oscar adayı

Bu yıl Oscar Ödülü’ne aday olan 124 belgesel filmden yarı finale kalan 15’i arasında müzisyen Amy Winehouse ile Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistanlı Malala Yusufzay’ın yaşamlarını konu edinen belgeseller de yer alıyor.

Bu yıl beyazperdede izlediğimiz Yahudi şarkıcı/besteci Amy Winehouse’un yaşamını konu edinen İngiliz belgeseli ‘Amy’, Akademi ödülleri için yarı finale kaldı. 124 aday film arasından 15 film yarı finale kaldı.

2011 yılının temmuz ayında henüz 27 yaşındayken hayata veda eden, müzik alanında yüzyılın gördüğü en önemli yeteneklerden biri olarak kabul edilen Amy Winehouse’un hayatını beyazperdeye yansıtan film, ünlü müzisyenin kendi anlatımı eşliğinde, daha önce görülmemiş arşiv görüntülerini izleyiciyle buluşturdu. Aynı zamanda Winehouse’un daha önce duyulmamış şarkılarını da gün yüzüne çıkaran belgeselin yönetmenliğini 2010 tarihli Senna belgeseliyle büyük ses getiren yönetmen Asif Kapadia üstlendi.

ABD’li iki Yahudi yönetmen Davis Guggenheim ile Joshua Oppenheimer’in filmi de belgesel dalındaki Oscar adayları arasında favori olarak gösteriliyor. Guggenheim, “He Called Me Malala” adlı filmde Malala Yusufzay adlı kızın portresini çizdi.

Pakistan’ın kuzeyinde, Taliban’ın güçlü olduğu Svat Vadisi’nde yaşayan Malala Yusufzay eğitim ve kadın hakları konulardaki aktivistliğiyle tanındı ve kızların okuması için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle ülkede sembol isim haline geldi. Genç kız 17 yaşındayken 2014’te Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Seçilen 15 belgeselden finale kalacak beşi, 15 Ocak’ta duyurulacak. 2016 Oscar ödül töreni 28 Şubat’ta gerçekleşecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın