İsrail´de gün yüzüne çıkarılan 6000 yıllık tarihi eserin kökeni Anadolu toprakları

İsrail’de gün yüzüne çıkarılan ve 6 bin öncesine ait olduğu belirtilen kılıç şeklindeki objenin Anadolu’dan gelmiş olduğu tahmin ediliyor.

İsrail´de gün yüzüne çıkarılan  6000 yıllık tarihi eserin kökeni Anadolu toprakları

Arkeologlar tarafından bir mağarada bulunan sapı tahta kılıcın uzmanlarca tetkiki sonucunda MÖ 4000 ile 4300 yıllarına ait olduğu belirlendi.

Ancak objenin İsrail’de ortaya çıkmasına rağmen metal aksamı üzerinde yapılan araştırmalar bu tarihi kalıntının Türkiye’nin güney bölgesine ait olduğu ve oradan ithal edildiği sonucunu ortaya koyuyor. Anadolu’ya ait bir madenden üretilmiş olması, Anadolu ile bu bölge arasında ticari ilişkilerin o dönemde var olduğun bir kanıtını oluşturuyor.

Bu objenin Negev bölgesinin kuzeyinde Ashalim mağaralarında gün yüzüne çıkmasında çalışan arkeologlar, o bölgede MÖ 4000 yıllarına ait ortaya çıkarılmış tek tarihi kalıntı olduğunu söylemekteler.

Naama Yahalom-Mack başkanlığındaki Kudüs İbrani Üniversitesi ve Tel Aviv Üniversitesinden arkeolog grubu bulguları hakkında; ‘Doğu’da En Eski Döneme ait Metal Obje’ başlıklı bir makale yayınladı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın