Rabbi Bergman Arjantin’de bakan oldu

Rabbi Sergio Bergman, Arjantin’de gerçekleşen seçim sonucunda yeni kurulan Mauricio Macri Hükümeti’nde Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı olarak görev yapacak.

Rabbi Bergman Arjantin’de bakan oldu

Ülkesindeki Yahudi toplumuna yakınlığı ile tanınan ve Arjantin genel seçimleri sonrasında Cristina Fernandez de Kirchner’in yerine seçilen Mauricio Macri, kurduğu hükümette iki Yahudi’ye görev verdi. Rabbi Sergio Bergman, Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı, Claudio Avruj da İnsan Haklarından Sorumlu Bakan Vekili olarak görev yapacak.

10 Aralık tarihinde Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı olarak göreve başlayacak olan Rabbi Sergio Bergman, İsrail dışındaki bir ülkede hükümette yer alan ilk Yahudi din adamı olacak. Sergio Bergman Yahudi kurum ve kuruluşlarının çatı kuruluşu Fundación Judaica’ya bağlı Arjantin’in en eski sinagogunun da hahamlığını yapıyor.

Rabbi Bergman’ın, papa olarak seçilmesinden önce bir zamanlar Buenos Aires başpiskoposu olarak görev yapan Papa Francis ile yakın dostluğu var. Hatta Rabbi yazdığı dini deneme yazılarından birinde, ‘A Gospel According to Pope Francis,’ başlığı altında Papa’yı dini bir lider olarak överken, onu başarılı bir sosyal hizmet adamı ve etkin bir siyasetçi olarak nitelendiriyordu.

Arjantin seçimlerinin ardından Buenos Aires ile Kudüs arasındaki ilişkilerin olumlu yönde değişmesi öngörülüyor. Önceki Cristina Fernandez de Kirchner’in hükümeti döneminde Arjantin ile İran arasında Buenos Aires’deki AMIA Yahudi Cemaati Merkezinin bombalanmasına ilişkin soruşturmayı iki ülkenin birlikte sürdürmeleri konusunda bir anlaşma imzalanmıştı. Yeni kurulan hükümetin bu anlaşmayı iptal etme kararı American Yahudi Komitesi, Latin Amerika Yahudi Kongresi, Arjantin Yahudiliğinin siyasi kanadının çatı kuruluşu DAIA ve Simon Wiesenthal Merkezi’ni çok memnun etti. 85 kişinin ölümü, yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan 1994’teki AMIA’ya yönelik bombalı saldırının sorumlusunun İran olduğu şüphesine karşın böyle bir anlaşmanın imzalanmış olması İsrail ve Arjantin Yahudileri tarafından eleştirilmekteydi.

Başkan seçilmesinin hemen ertesinde yaptığı konuşmada Mauricio Macri, “Seçim kampanyalarında sözünü verdiğim gibi, İran ile imzalanmış bu anlaşmanın iptal edilmesi önerisini Kongre’ye getireceğim” dedi. Macri, kendisini tebrik etmek üzere telefon açan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya, Arjantin’in İsrail siyasetinde olumlu yönde bir değişim olacağını, iki ülke arasındaki işbirliğinin giderek gelişeceğini umduğunu söyledi.

53 yaşındaki Rabbi Sergio Bergman, son sekiz yıldır Mauricio Macri’nin çalışma arkadaşı, aynı zamanda yeni başkanın merkez sağ partisinin bir üyesi oldu. Rabbi Bergman Arjantin’de doğdu, dini eğitimini İsrail’de gördü. Arjantin’e dönmesinin ardından Buenos Aires’in ilk sinagogu, 1897’de inşa edilen Templo Libertad Sinagogunda rabbi olarak çalışmaya başladı. Bu sinagog kentin hem Ortodoks hem de konservatif kesimine hizmet vermektedir. Arjantin’de dinler arası diyalog projesinde de etkin olan Rabbi Bergman, 2014’teki İsrail ziyaretinde Papa Francis’e eşlik etti.  Rabbi Sergio Bergman, önceki Başkan Cristina Fernandez de Kirchner’i ve onun kabinesinin Yahudi Dışişleri Bakanı Héctor Timerman’ı İran ile bir anlaşmaya imza atmış olmalarından ötürü şiddetle eleştirmekten kaçınmamıştı.  İnsan Haklarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Claudio Avruj da Arjantin Yahudiliğinin siyasi kanadının çatı kuruluşu DAIA’nın başkanlığını yapmış bir kişi. Geçmiş yıllarda da İnsan Haklarından Sorumlu Bakan Yardımcısı olarak görevde bulunan Avruj, şimdi aynı alanda bakan vekili olarak çalışmaya devam edecek. Yeni Başkan Mauricio Macri ile uzun yıllardır yakın işbirliği içinde olan Claudio Avruj bir dönem Arjantin’deki Holokost Müzesi’nin müdürlüğünü de yaptı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın