Nazilerin çaldığı eserlerin kataloğu yayınlandı

Nazilerin çaldığı eserlerin kataloğu yayınlandı

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin sanat eserleri gaspının boyutunu genç nesillere aktarmak amacıyla, Hermann Goering tarafından el konulmuş Yahudilere ait 1000’den fazla yağlıboya tablonun listesini içeren bir katalog yayınlandı.

Fransa’da bulunan İkinci Dünya Savaşı ile ilgili arşivlerden yararlanılarak farklı nitelikte bir kitap hazırlandı. Kitaptan ziyade katalog formatında olan belge, Nazi general Hermann Goering’in kamplara gönderilen Yahudilerden çaldığı tabloların, heykellerin ayrıntılı listelerini içermekte. Bu yayın sanat eserlerinin ait oldukları Yahudi ailelere ve ailelerin varislerine ulaştırılmasını kolaylaştırabilecek. Kataloğun önsözünü Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius yazdı. Fabius, “Tüm bu eserlerin insanlık için ortak değeri vardır. Bu yayın bu gerçeği anımsamamıza vesile oldu” ifadesini kullandı.

Goya’nın eseri bir portre, Goering’in Berlin yakınında Carinhall’daki evinin duvarlarını süsleyen İtalyan, Hollandalı, Fransız ve Alman sanatçılara ait 1376 eserden biriydi. Katalog Goering’in el yazısı ile tuttuğu bir tür muhasebe defterine de yer vermekte. Goering orada eserin kalitesi, hangi Nazi subayları tarafından, ne zaman ve kimden alındığı gibi somut bilgileri de not düşmüş. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, bu muhasebe defterini Fransız askerleri savaş sonrasında Almanya’dan getirmişlerdi. Kataloğun derlemesini yapan tarihçi Jean-Marc Dreyfus, şimdi elindeki bilgiler doğrultusunda, eserlerin gerçek sahiplerini bulması için çaba sarf ediyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın