Michael Douglas’dan Yom Kipur konuşması

ABD’li aktör Michael Douglas Yom Kipur’da New York civarındaki Shaarey Tefila Sinagogunda bir konuşma yaptı. Douglas Yahudi kökenlerine nasıl yeniden sarıldığını dile getirdi ve kapsayıcı bir Yahudiliğin benimsenmesini salık verdi.

 

New York Post gazetesinin yayınladığı habere göre, geride bıraktığımız yaz kendisine Yahudi Nobel’i niteliğindeki Genesis Ödülü verilen Michael Douglas Kipur’un başladığı salı akşamı Shaarey Tefila sinagogunda 1000 kişilik bir yahid topluluğu önünde konuşma yaptı.

New York’un Bedford bölgesindeki reformist sinagogda 20 dakikalık sürpriz konuşmada Douglas, Yahudiliğe yeniden nasıl bağlandığını anlatırken, ünlü babası Kirk Douglas’ın Hollywood’da çalışmaya başladığı ilk dönemlerde antisemitizme nasıl maruz kaldığını aktardı. Aktör konuşmasının büyük bölümünü Yahudi toplumunun gereksinimlerine yoğunlaştırdı.

Michael Douglas’ın eşi Catherine Zeta-Jones ile çocukları Dylan ve Carys de o akşam sinagogda hazır bulundular. Dylan Douglas 2014’ün mayıs ayında bar-mitzva’sını kutladı, Carys de bat-mitzva hazırlığı içinde. Douglas son filminin getirisinin, planladıkları bat-mitzva partisinin masraflarını karşılayacağını umduğuna ilişkin bir de şaka yaptı.

Michael Douglas haziran ayı ortasında Genesis Ödülü’nü aldığında yaptığı konuşmanın ilk sözcükleri, ‘Ben Yahudiyim’ olmuştu. 97 yaşındaki babası Kirk’ten söz ederken de, ‘Bunlar benim onur duyduğum sözcükler. Yahudiliğim genlerimin derinliğinde’ ifadesini kullanmıştı.

Associated Press’e verdiği söyleşide Douglas, Genesis Ödülü ile aldığı parayı İsrail ile dünyanın çeşitli yörelerinde asimile olarak azalmış Yahudi toplumlarını birleştirmek amacına yönelik harcayacağını söyledi. Bu söyleşide, ‘Abraham’ın çadırının girişleri açıktı, bu nedenle Yahudi nüfusunun neredeyse yarısı İsrail dışında yaşıyor. Birbirimizi daha iyi anlamanın ve birlikte büyümenin yollarını aramalıyız’ sözleri ile görüşlerini paylaştı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın