Yenilenen müzede Wagner antisemitizmi

Almanya’da yenilenen Richard Wagner Müzesi, 19. yüzyılın ünlü bestecisinin antisemitizmini ve aile üyelerinin Nazizm ve Adolf Hitler ile yakın ilişkisini gözler önüne seriyor.

Yenilenen müzede  Wagner antisemitizmi

Reuters haber ajansı Almanya’nın Bavaria bölgesinin kuzeyinde yer alan Bayreuth kentindeki Richard Wagner Müzesinin beş yıl süren ve 22 milyon dolara mal olan yenilenme projesinin tamamlanmasının ardından, her yıl gerçekleştirilen Bayreuth Wagner Festivali vesilesi ile açıldığını duyurdu. Müzenin açılışında yapılan konuşmalarda Wagner ailesinin Nazizm ile ilişkisi de vurgulandı.

İlk kez 1976 yılında açılan müze Wagner’in ve oğlunun evinin bulunduğu mekanda yer almakta. Şimdi müzede besteci tarafından anonim olarak, ardından da onun imzasını taşıyan antisemit yayınlar ve belgeler sergilenmekte. Yine Reuters’ın belirttiğine göre Wagner’in öldüğü 1883’ten itibaren de varislerinin antisemit yaklaşımlarının ve Nazi hareketine bağlılıklarının müzedeki sergilerde açıkça ortaya çıkmakta.

Hitler’in en sevdiği besteci Wagner’di, bestecinin adına gerçekleştirilen Bayreuth Festivalini pek kaçırmazdı. Hitler, Mein Kampf kitabında şöyle yazmıştı: “On iki yaşımda hayatımın ilk operası Lohengrin’i seyrettim. Müptelası oldum. Bayreuth Ustasına gençlikteki tutkum sınır tanımıyordu.”

Müzeyi medya mensuplarına tanıtırken, müze müdürü Sven Friedrich, “Müze 40 yıl kadar önce açıldığında eksikti. Bestecinin sadece müziğinin, operalarının tanıtımı yeterli değildi, onun her yönü ile, ailesinin Nazizm ile ilişkisinin de tanıtılması gerekiyordu” dedi.

Wagner’in antisemitizm yansıtan belgeleri müzede video monitörleri tarafından sürekli yayınlanmakta. Ziyaretçiler sergilerden birinde Wagner ailesinin Nazi bağlantılarının kanırlarını açıkça görebiliyorlar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın