Klarsfeld çiftine Almanya’nın en saygın ödülü

Klaus Barbie gibi çok sayıda Nazi savaş suçlularının yakalanıp yargıya taşınmasını sağlayan Nazi avcısı Beat ve Serge Klarsfeld çifti 20 Temmuz Pazartesi günü düzenlenen bir törende Almanya’nın en saygın madalyası ile onurlandırıldı

The Associated Press’in haberine göre, Serge ve Beate Klarsfeld’e madalyaları (Officier of the National Order of Merit of Germany) Fransa’da Alman Elçiliği’nde sunuldu. Birlikteliklerinin ilk adımını 1960 yılında atan Klarsfeld çifti bütün yaşamları boyunca aralarında “Lion Kasabı” olarak da tanınan Klaus Barbie de dahil olmak üzere Nazi savaş suçlularının yakalanması için çalıştılar. Klarsfeld’lerin onun izini bulmasından birkaç yıl sonra 1983’te Bolivya Barbie’yi iade etmek zorunda kaldı.

Klarsfeld’ler ayrıca Kamplara sevk edilen çocuklar için bir very tabanı oluşturdular. Beate Klarsfeld daha sonra cezası indirildiyse de, ileride Almanya cumhurbaşkanı olan Kurt Kiesinger’i savaş döneminde Nazilerle işbirliği yaptığı için tokatlamasından dolayı 1968’de bir yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Beate Klarsfeld, aranan nazi Alois Brunner’i koruma altına alan Suriye’yi protesto ettiği için 1991’de bu ülkede tutuklandı. Bu yılın başında Klarsfeld çifti Fransa’da Legion d’Honneur ödülü ile onurlandırıldı.

Babası Auschwitz’de öldürülen Romanyalı bir Yahudi olan Serge Klarsfeld törende yaptığı konuşmada eşi ile çalışmalarının intikam amaçlı değil, sadece kurbanlar için bir adalet arayışı anlamını taşıdığını belirtti.

Almanya’nın Fransa Büyükelçisi Susanne Wasum-Rainer, Klarsfeld’lere ödüllerini verirken bu çiftin Almanya’nın imajının düzelmesi yönünde yaptıkları çalışmalar için teşekkür etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın