Yahudi müzisyene hakaretten Dieudonné’ye 130 bin Euro ceza

Fransa Mahkemesi antisemit komedyen Dieudonné’ye Yahudi müzisyen Barbara’ya ait bir bestenin sözlerini değiştirerek aşağılayıcı bir versiyona dönüştürmüş olmasından dolayı 130 bin Euro para cezası ödemeye mahkum etti

Yahudi müzisyene hakaretten Dieudonné’ye 130 bin Euro ceza

Antisemit komedyen Dieudonné M’bala M’bala, Fransız Yahudisi bestecinin ünlü bir şarkısını tahrif etmekten dolayı cezaya çarptırıldı.

Aslında Fransız yargısı geçtiğimiz yılın haziran ayında, müzisyen Barbara’nın ünlü L’Aigle Noir (The Black Eagle) şarkısını Le Rat Noir (The Black Rat) şeklinde tahrif etmesinin yanısıra, küfürlerle besteciyi aşağılamış olmasından ötürü Dieudonné’yi 50 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etmişti.

1997 yılında yaşama veda eden Barbara’nın haklarını savunan yeğeni Bernard Serf, Dieudonné’nin antisemit tavırlarla besteciyi küçük düşürdüğünü ileri sürerek manevi tazminat davası açmış, Dieudonné’nin bu beste ile ilgili video filminin gösterimden ve sürümden kaldırılmasını talep etmişti.

Hakim, Barbara’nın ailesinin talepleri doğrultusunda kararını verirken, Dieudonné’nin bu videoyu gösterimde tutmaya devam ettiği her gün için 1.300 Euro’luk bir cezayı uygulanacağını karara eklemişti. Fransız komedyen videonun yasal bir parody olduğu gerekçesiyle karara karşı temyize başvurdu. Ancak bu başvuru rededildi. 11 Haziran Perşembe günü Temyiz Mahkemesi, Dieudonné’nin 50 bin Euro’luk para cezasına ilave olarak videonun gösterimde kaldığı günlerin karşılığında 80 bin Euro’luk bir ek ceza ile birlikte 130 bin Euro ödemesine karar verdi.

Asıl adı Monique Andrée Serf olan Barbara, Naziler tarafından işgal edilmiş Fransa’da 10 yaşındayken çok uzun zaman gizlenmek zorunda kalmış bir Holokost Kurtulanı’ydı. 1960’lı yıllarda çok ünlü oldu, melankolik besteleri dünyanın Fransız müziği dinlenen ülkelerinde oldukça ilgi görürdü.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın