70 yıl sonra Auschwitz-Krakow parkuru

Holokost kurtulanı Marcel Zielinski 70 yıl önce, henüz 10 yaşındayken ailesini aramak üzere Auschwitz’den Krakow’a doğru yürüyerek çıktığı yolu bu kez bisikletle yapıyor.

Marcel Zielinski’nin Polonya’da Auschwitz- Krakow arasındaki 89 kilometrelik yolu katettiğinde tarih 1945 yılının Ocak ayıydı. Özgürlüğüne kavuşturulan ölüm kampından sağ kurtulabilmiş 10 yaşındaki çocuğun umudu evine ulaşıp ailesini sağ salim bulmaktı.

Artık 80 yaşında olan Marcel Zielinski aynı yolculuğu bisikletle yapacak. Montreal’de yaşayan Zielinski için bu bisiklet yolculuğu çocukluğunun geçmiş anılarına bir yolculuk olacak aynı zamanda.

İkinci Dünya Savaşı öncesinde Zielinski ailesi ile birlikte Krakow’da yaşamaktaydı. 1942’de ailece Plaszow temerküz kampına kapatıldılar. 1944 yazında ölüm kamplarına dağıtıldılar. Zielinski önce Gross-Rosen kampından, ardından Auschwitz-Birkenau’dan sağ çıkabilen bir grup çocuk arasında yer aldı. Ravensbrück kampından çıkma şansını bulan annesi hayatta kaldı. Nazilerce Ölüm Yürüyüşüne çıkarılan babası bir daha geri dönemedi.

Zielinski; “Kamptan kurtulan diğer çocuklarla yürüyerek çıktığım yolun sonunda Krakow’daki evime ulaştım. 10 yaşımdaydım, oraya nasıl ulaşacağımı biliyordum. Apartmana girdim, ailem orada değildi. Yahudi toplumuna ait bir yetimhaneye yerleştirildim. Bazı sağlık sorunlarım olduğundan tıbbi kontrolden geçirildim. İyileşmem için dağlık bölgede bir sağlık yurduna gönderildim” demekte. Zielinski’nin annesi 1945’in Ağustos ayında Krakow’a dönünce, anne-oğul  Polonya’nın güneyinde yaşayan bir kuzenin evine yerleştiler. Zielinski ileride en büyük tutkusu olacak bisiklete binmeyi orada öğrendi.

1958 ile 1967 arasında İsrail’de yaşayan Marcel Zielinski, göç ettiği Montreal’de uzay ulaşımı şirketlerinde mühendis olarak çalıştığı yılların ardınan 1997’de emekli oldu.

Oğlu Betzalel ile onun iki kızı Zielinski’nin Yaşam Parkuruna bisikletleriyle katılacaklar. 80 yaşındaki Marcel Zielinski Auschwitz’den Krakow’a 89 km’lik yolu bisiklette katetmenin kendisini zorlamayacağını, oysa Krakow’da çocukluk anılarının canlanacak olmasının duygusal açıdan kendisini sarsabileceğini düşünüyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın