Maus Rusya’da toplatıldı

Maus Rusya’da toplatıldı

Holokostu konu edinen bir grafik roman olan Maus, kapağında Nazi simgesi gamalı haç bulunması nedeniyle Rusya’daki kütüphanelerin raflarından indirildi. ABD’li yazar ve sanatçı Art Spiegelman’ın eseri olan Maus, 1992’de sahibine Pulitzer ödülünü kazandırmıştı.

Rusya’da Corpus Yayınevi tarafından 2013 yılında basılan Maus’un editörlüğünü yapan Varvara Gornostayeva, bu eserin kitapevlerinin raflarından ve internet satış listelerinden indirildiği haberini verdi. Gornostayeva, satışı son derece başarılı olan kitap hakkında günümüze dek herhangi bir şikayet gelmediğini de vurguladı.

Moskova radyosundan yapılan açıklamada ise, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı kazandığı zaferin 70. yılının kutlanacağı 9 Mayıs’ta ortalarda gamalı haç simgesinin görünmesinin doğru olmayacağı düşüncesi ile Maus’un raflardan indirildiği bilgisi verildi.

Zafer Günü veya 9 Mayıs, II. Dünya Savaşı’nın (SSCB ve eski Sovyet devletleri tarafından Büyük Vatanseverlik Savaşı olarak bilinir.) sonunda Nazi Almanya’sının kayıtsız şartsız teslimiyetini imzaladığı Sovyetler tarafından ilan edilen ve kutlanan gündür.

Oysa Maus Nazi propagandası olabilecek hiçbir unsur içermiyor. Aksine Maus derin ve yalın bir mesaj içeren faşizm karşıtı en başarılı kitaplardan biri olma özelliğini taşıyor.

1948 Stockholm doğumlu ünlü çizer Art Spiegelman, Polonya gettolarından sağ kurtulabilen bir babanın oğlu. Halen New York’ta yaşayan Spiegelman Maus’da, babasının ‘Ölüm Kampları’nda, 1939-1945 yılları arasında bir Yahudi olarak yaşadığı kabus dolu günleri, ‘kedi’nin (Nazi) ‘fare’yi-maus (Yahudi) kovalamasına benzettiği güçlü çizgileriyle bizlere aktarıyor. ‘Maus’ aynı zamanda başka bir kovalamacanın; babasının anılarını adeta bir kerpetenle sökercesine dinleyen ve kendi belleğini beslemeye yani hatırlama buyruğuna uymaya çalışan oğlun da hikâyesi…

Bugüne dek Rusya’da 10 bin adet satan Maus, 27 Nisan Pazartesi günü ülkenin en tanınmış Biblio Globus, Moskva, ve Moskovsky Dom Knigi kitapevlerinden kaldırıldı.

Şimdi, 9 Mayıs Zafer Günü kutlamalarının ardından Maus’un yeniden raflarda yerini alıp almayacağı merak ediliyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın