Holokost inkârcılığı beyazperdede

Prof. Deborah Lipstadt’ın yıllar önce David İrving’e karşı verdiği hukuki mücadelenin sinemaya uyarlamasında Lipstadt’ı Hilary Swank canlandıracak

Hollywood, Holokost tarihi uzmanı Prof. Deborah Lipstadt’ın David İrving’e karşı verdiği yasal mücadelenin öyküsünü beyaz perdeye taşımak üzere harekete geçti.

‘Denial’ (İnkâr) adını taşıyacak filmde Hilary Swank, Prof. Lipstadt’ı, Oscar’a aday olmuş Tom Wilkinson da avukat rolünü canlandıracak. İngiliz oyun ve senaryo yazarı David Hare’in Lipstadt’ın ‘History on Trial: My Day in Court with a Holocaust Denier’ adlı kitabını temel alarak senaryosunu kaleme aldığı filmde İrving rolünü kimin canlandıracağı henüz açıklanmadı.

Her şeyin başlangıcı Amerikalı akademisyen Deborah Lipstadt’ın 1993’te yayınlanan ‘Soykırımı İnkâr Etmek’ isimli kitabında İngiliz tarihçiyi eleştirmesi oldu.

Irving, kendisini haksız yere “Yahudi soykırımı inkârcısı” olarak suçladığı gerekçesiyle Lipstadt’ı dava etti. Amerikalı akademisyen ise Irving’i Hitler’i masum çıkarmak için tarihi kanıtları saptırmakla suçluyordu.

İngiltere’de devam eden mahkeme 2000 yılında İrving’e yönelik suçlamalarının gerçek olduğu kabul edilerek Lipstadt’ın zaferi ile sonuçlandı. Tarihçinin 150 bin Sterlin tazminat ödemesine karar verilirken, iflas hakkı tanınan Irving, Mayfair’deki evini satmak zorunda kaldı. Almanya, Güney Afrika, Avustralya ve Kanada’ya gitmesi yasak olan İrving’in aralarında bir Suudi prensi ve eski bir Nazi denizaltı komutanının da bulunduğu uluslararası bir grup tarafından desteklendiği ileri sürüldü.

David Irving kimdir?

David İrving 1950’lerde Almanya’nın çelik sanayinde çalıştıktan sonra İngiltere’ye dönüşünde İkinci Dünya Savaşı ile ilgili tartışma yaratan kitaplar yayınlamaya başladı. ‘Dresden’in Yıkılışı’, ‘Göbbels: Üçüncü Reich’ın Mimarlığından Nürnberg’e’ gibi kitaplar kaleme alan Irving’in en çok da Yahudi soykırımının varlığını sorguladığı 1977 tarihli ‘Hitler’in Savaşları’ isimli kitabı ses getirdi. Irving, 13 yıllık bir çalışma sonucu hazırladığı kitabında, Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudilere yönelik sistematik katliamların yürütüldüğünden haberdar olmadığını iddia ediyordu. 1989 yılında konuşma yapmak için gittiği Avusturya’da protestolar yüzünden programını iptal etmek zorunda kalırken Yahudi soykırımını inkâr etmekle suçlandı.

Prof. Deborah Lipstadt’dan filme destek

Emory Üniversitesinde Yahudilik ve Holokost tarihi eğitimi veren Prof. Deborah Lipstadt, filmin yönetim ve yapım ekibinin her fırsatta kendisine danıştığını söyledi. “Beni Hilary Swank’ın canlandıracak olmasından çok mutlu oldum. Oldukça yetenekli bir oyuncudur. Senaryoyu yazan kişinin de David Hare gibi uzman bir kişi olması büyük şans” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın