İsrail´in bağımsızlık gününde onur konuğu:İsrailli Arap gazeteci

İsrailli-Arap gazeteci-televizyon sunucusu Lucy Aharish geçtiğimiz hafta Bağımsızlık Bayramı töreninde meşale yakarken, hoşgörü, barış ve umuda çağrı yaptı

  İsrail´in bağımsızlık gününde onur konuğu:İsrailli Arap gazeteci

İsrailli –Arap haber sunucusu ve oyuncu Lucy Aharish geçtiğimiz hafta 23 Nisan Çarşamba akşamı düzenlenen İsrail’in 67.Bağımsızlık Bayramı kutlamaları resmi töreninde, 14 meşaleden birini yakma onuruna layık görülen kişilerden oldu. Lucy Aharish törende konuşmasının bir bölümünü Arapça yapan tek kişiydi.

Müslüman Arap bir ailenin kızı olarak Dimona’da dünyaya gelen ancak eğitimini Yahudi okullarında gören 34 yaşındaki Aharish’in Bağımsızlık Bayramı töreninde meşale yakma önerisini kabul ettiğinin haberlerde yer almasıyla, genç kız aşırı sağ kesimlerin eleştirilerine hedef oldu.

Sol kesimden eleştirmenler, genç kızın bu onuru kabul etmekle güzel bir imaj olarak hükümete hizmet ettiğini ileri sürdü. Karışık evlilikleri önlemek üzere etkinlik gösteren aşırı sağcı Lehava adlı bir grup ise Aharish’in bu törende yer almasını protesto için bir gösteri düzenlemeyi planladıysa da emniyet güçlerinden gösteri izni alamadı.

Törende meşaleyi yakma sırası kendisine geldiğinde Lucy Aharish gözleri yaşlı ve oldukça heyecan içinde, bu meşaleyi tüm insanlığın barışa olan umudunu yitirmemesi dilekleriyle dünyanın her tarafında yaşayan masum çocuklar adına yaktığını ifade etti.

Bugün artık aramızda olmayanlar, nefretin kurbanı olmuş, hepimizin aynı Tanrı’nın siması olduğumuzu unutanlar, Sefaradlar ve Aşkenazlar, dindarlar ve laikler, Araplar ve Yahudiler, başka bir toprağımız olmadığını bize anımsatan bu anavatanın çocukları, İsrail olarak bizler, tüm insanlığın ve İsrail devletinin onuru adına meşaleyi yakıyorum” sözlerini kullandı.

Törende meşale yakan tek Arap olan Aharish, “İnsanlık onurumuz adına meşaleyi yakarken, burası bizim ülkemizdir, başka bir ülkemiz yok diyorum” sözlerini Arapça söyledi.

İ24 News televizyonunda haber spikeri olan Lucy Aharish geçtiğimiz yaz Gazze’ye yönelik Koruyucu Hat Operasyonu sırasında Gazze’deki bir Hamas yetkilisi ile söyleşirken tartışmaya girmiş, Hamas’ı sivilleri canlı hedef olarak kullanmakla suçlamış ve Gazze halkını Hamas yönetimine karşı ayaklanmaya çağırmıştı.

Geçtiğimiz hafta konuk edildiği bir söyleşide Aharish kimliğini ‘İsrailli’ olarak tanımlayarak, “İnsanlar bana ne olduğumu sorduklarında İsrailliyim diye yanıtlıyorum. Bu ilk kimliğim. Kadınım sonra da Müslüman Arap’ım. Yani sıra aynen bu: İsrailli, kadın ve Müslüman Arap…

Bu yıl 14 meşaleyi yakmak üzere seçilen 14 kişinin ortak noktası hepsinin öncülük niteliğine sahip olmalarıydı. Meşale yakacak kişileri seçen halk temsilcileri bu kişilerin seçilmiş olmasının nedenlerini şöyle açıkladılar: “Çünkü onlar örnek olacak şeyler yaptılar, İsrail yaşamının daha nitelikli olması ve gelişmesi yönünde bilim, teknoloji, güvenlik, ekonomi, tıp, tarım, kültür ve spor gibi farklı alanlarda önemli katkılarda bulundular.

Lucy Aharish i24’te haber sunuculuğunun yanı sıra İsrail televizyonunda İbranice lisanında haber sunan ilk Arap olma özelliğini taşıyor. Maaruf ve Salwa Aharish’in kızı olan Lucy okulundaki tek Arap öğrenciydi, Purim bayramında Kraliçe Ester kılığına büründü, Bağımsızlık Bayramında mavi-beyaz giyindi.

Lucy terör saldırısına uğradığında henüz altı yaşındaydı. Ailesi ile bir araba yolculuğunda Filistinli bir militan araca Molotof kokteyli atınca Lucy ağır şekilde yaralanmıştı. İbrani Üniversitesinden mezun olmasının ardından Tel Aviv’de gazetecilik eğitimi gördü.

TV10 Kanal’ın ana haber programının ilk Arap sunucusu olan Lucy, sabah çok dinlenen bir radyo programında da sunuculuk yaptı. İsrail 1.Kanal’da çeşitli programlar sunan Aharish gençler için günceli yakalayan bir programı üstlendi.

Sunuculuğun yanı sıra oyunculuğa da yeteneği olan Lucy, Brad Pitt’in oynadığı ‘World War Z’ filminde Filistinli bir kadını canlandırdı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın