ABD’li hakimden ‘ÇIKIŞ’ın kahraman kadınları

ABD Yüksek Adalet Divanı Hakimi Ruth Bader Ginsburg hukuki kararlarını yazmaya bir süre ara verip Pesah bayramının Seder sofralarında paylaşılacak feminist bir denemeyi kaleme aldı

ABD’li hakimden ‘ÇIKIŞ’ın kahraman kadınları

Hakim Ruth Bader Ginsburg’un Rabbi Lauren Holtzblatt ile birlikte kaleme aldığı kitapta Tevrat’ın Çıkış bölümünde anahtar rol oynayan beş kadın üzerine yoğunlaşılırken Yahudilikteki sosyal adalet kavramı hakkında çeşitli görüşler yansıtılıyor.

“The Heroic and Visionary Women of Passover,” (Pesah’ın kahraman ve vizyon sahibi kadını) adını taşıyan kitap; Musa’nın annesi Yocheved, İbrani ebeler Shifra ve Puah, Musa’nın kızkardeşi Miriam ve Midraş’ta Batya olarak adı geçen Firavun’un kız kardeşinin hikayelerini ön plana çıkarıyor.

Ginsburg bu Biblik karakterleri birer rol model olarak sunarken, günümüzde birçok kadın ve gençkız 82 yaşındaki bu kadının kendileri hakkında vereceği adil kararı bekliyorlar. Dindar bir Yahudi olmadığını söyleyen Ruth Bader Ginsburg’un Pesah hakkındaki denemesi içeriği açısından kaleme aldığı bir ilk oldu.

1933 yılında Brooklyn’de Nathan and Celia Bader’in kızı olarak dünyaya gelen

Ruth Joan Bader Ginsburg, Başkan Bill Clinton tarafından 1993’te ABD Yüksek Adalet Divanı’nındaki görevine tayin edildi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın