Hollywood Roth’un peşinde

Yahudi yazar Philip Roth dört yıldır kitap yayınlamaması-na rağmen, ABD’li yönetmenler son olarak üç kitabını sinemaya uyarlamaya hazırlanı-yorlar.

İki yıl önce kendini emekliye ayıran Philip Roth yaklaşık dört yıldır kitap yayınlamadığı halde, halen Hollywood’un en çok aranan yazarı olmaya devam ediyor. Roth’un ‘The Humbling’ adlı romanının Al Pacino’nun başrol oynadığı uyarlaması bu ay ABD’de vizyona giriyor. Yazarın en iyi eseri olarak nitelendirilen ‘American Pastoral’ın Ewan McGregor, Jennifer Connelly ve Dakota Fanning gibi aktörlerin katılımı ile beyazperdeye aktarım çalışmaları devam ediyor.

Yapımcı ve senaryo yazarı James Schamus ilk yönetmenlik deneyimini Philip Roth’un ‘Indignation’ adlı romanının sinemaya uyarlaması ile yapacağını açıkladı. Hollywood’un Roth’un eserlerine rağbet etmesi yeni değil. Onun ilk kez ‘Expect the Vandals’ adlı kısa öyküsünden esinlenerek 1960’da bir film çevrilmişti. Ardından 1969’da ‘Goodbye, Columbus’ uyarlaması çok başarılı oldu. O dönemden sonra Hollywood’un ‘Portnoy’s Complaint’, ‘The Dying Animal’ın sinemaya uyarlamaları öylesine ticari filmler oldu ki eleştirmenlerin hedefi haline geldi. Bazı yorumcular yazdıkları eleştirilerde, “Philip Roth romanlarını sinemaya uyarlamaktan vazgeçin artık” diye yazıyorlardı.

Acaba Hollywood bu kurgu ustası yazarın bol monologlu sinemaya pek de uygun olmayan eserlerine niye bu denli rağbet ediyordu? Belki çok ünlü bir isim olmasındandır. Veya bu çok ödüllü yazarın eserlerinin Oscar kazanma şansını artırabileceği  olasılığı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın