Almanya Yahudilerine yeni başkan

Almanya Yahudilerine yeni başkan

Angela Merkel, bir Holokost kurtulanının oğlu olan 60 yaşındaki Dr. Josef Schuster’i Yahudi Cemaati başkanlığına seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Almanya Yahudi Merkez Konseyi Frankfurt’ta gerçekleşen oylamada İsrail doğumlu Dr. Josef Schuster’i başkanlığa seçti. 2010’dan beri başkan yardımcılığı görevinde bulunan Schuster, önceki başkan Dieter Graumann’ın dört yılık görev süresinin ardından yeniden aday olmayacağını açıklaması üzerine başkanlığa adaylığını koydu.

Yahudi Merkez Konseyi, 200 bin kişilik nüfusa sahip Almanya Yahudilerinin 100’den fazla cemaatinin bir çatı kuruluşu konumunda. Yeni başkan, “Yahudi cemaati bu toplumun önemli bir parçasıdır. Gelecekte de Almanya yaşamında etkin olabilmeyi hedefliyoruz” demekte.

Almanya’nın güneyindeki Wuerzburg kentinden olan Josef Schuster, Hayfa kentinde doğdu, iki yıl sonra ailesi ile Almanya’ya göç etti. Dachau ve Buchenwald kamplarından canlı çıkmayı başaran babası David Schuster de, Almanya’nın bu kentinde uzun yıllar Yahudi cemaati başkanlığı yaptı. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın