GKD Hanımları’nın açılışı Yuhay’larla renklendi

26 Kasım günü gerçekleşen Göztepe Kültür Derneği Hanımlar Kolu 2014-2015 sezonu açılışına Yuhay’lar damgasını vurdu. Göztepe Kültür Derneği tiyatro ekibinin yazıp oynadığı, Viki Toledo’nun yönettiği eğlenceli skeçler konuklara keyifli saatler yaşattı

GKD Hanımları’nın açılışı Yuhay’larla renklendi

Göztepe Kültür Derneği Hanımları 2014-2015 sezonunu düzenlediği yemekli davetle açtı. Açılışa, diğer dernek ve kurumların hanımlar komisyon üyelerinin yanı sıra Bursa’dan oldukça kalabalık bir grup katıldı. Bursa Türk Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Leon Elnekave’nin katkıları ile Bursa’dan İstanbul’a gelen hanımlar Göztepe Kültür Derneği Hanımlar Kolu Başkanı İnes Levi ve ekibi tarafından karşılandı. Hanımlar fuayede ‘Mesleklerinde İlk Türk Yahudi Kadınlar Sergisi’ni gezdikten sonra derneğin salonuna geçtiler.

GKD hanımlarının kendi elleri ile hazırladıkları zengin ve seçkin bir menünün sunulduğu öğle yemeğinin ardından Hanımlar Kolu Başkanı İnes Levi açılış konuşmasını yaptı.

İnes Levi sözlerine Bursa’dan kalkıp gelen hanımlara, gönüllülere, ekibine ve kendilerine desteği esirgemeyen herkese teşekkür ederek başladı. Daha sonra Dernek Başkanı Tery ve Doğan Yıldız’a, Geçmiş Dönem Başkanı Feride ve İsak Petilon’a, Dernek Yönetim Kuruluna teşekkürlerini sundu.

Daha sonra Dilek Bale Sanatları Merkezi mezunu balerin Evelyn Avidor Yuhay koreografisini yaptığı iki bölümlük mini bir bale gösterisi yaptı. Üç çocuk annesi Evelyn gerek fiziği gerek performansı ile izleyenleri hayran bıraktı.

Günün sunuculuğunu üstlenen Çiçek Menda konuşmasında hanımların dekorasyona olan düşkünlüklerine değindi. “Evinizin boyasının eskimesinden ya da koltukların ve kapıların demode oluşundan yakınırken, televizyonda bir de ‘Evim Şahane’ programını seyrederken şöyle bir iç geçirmez misiniz? Acaba bu ekip bizim eve de gelir mi?” sorusu ile konukları baş başa bırakarak sahneyi tiyatro ekibine bıraktı.

Viki Toledo, Diana Gabay, Pepo Salerno, Eti Romano, Tuna Sarfati,  Rakel Sinay, Vedat Gezer, Sibel Yensarfati, Raşel Özübahar’ın rol aldığı skeçlere Selim Yuhay da eşlik etti.

Selim Yuhay oyunda kendinden, ekibinden ve programından bahsetti. Bugüne kadar 570 aileye konuk olarak katılan Mimar Yuhay, salondan mutfağa, yatak odasından banyoya kadar pek çok evi, geniş ve ferah bir mekân haline nasıl getirdiklerine anlattı. Renk uyumları ve içinde yaşayanların kullanım alanlarının onları nasıl daha mutlu kullanım alanları haline getirebilecekleri konusunda aydınlattı. Konukların arasından seçtiği Marsel İpekçioğlu’nun kendisine yardımcı olmasını rica etti. Marsel İpekçioğlu’yu önce iki tuğlanın üstüne, sonra sırayla tabureye, iskemleye, tekli koltuğa ve son olarak da saltanat koltuğuna oturttu ve farklı oturma guruplarında nasıl hissettiğini paylaşmasını istedi. İpekçioğlu, “Önce kendimi işçi, vasıfsız, esnaf, tüccar en son da kral gibi hissettim” dedi. Selim Yuhay, mobilyaların kullananların ruh halini belirlediğinin örneğini vermiş oldu. “Evdeki eşya düzeni aslında ev sahiplerinin alışkanlıkları ve zevklerini yansıtır” diyen Yuhay Kanal D’deki programının perde arkasına da değindi. 110 kişilik bir ekiple, üç günde bir ev tamamlayan Selim Yuhay, “Önce ev sahibini tanımaya çalışıyoruz, ardından ihtiyaçlarını belirliyoruz ve yeni bir tasarım için evi boşalttırıp, büyük değişime başlıyoruz” dedi. Dekorasyonunu yeniden yaptığı evlerden öncesi ve sonrası olarak örnekler gösterip, sahipleri ile ilgili anılarını paylaştı. Selim Yuhay ‘Evimizin Şifreleri’ adı altında konuklara küçük ama değerli ipuçları verdi. Verdiği ipuçlarında konuklardan Brijit Dekohen, Loni Nifusi ve Jak Palombo spontane doğaçlamalar ile skeçlere renk kattılar. “Yaşadığınız mekân sizi rahatlatmalı; onu yenileyecek olan mimar da tasarımını ev sahiplerini iyice tanıdıktan sonra işe başlamalıdır” dedi. Yuhay’a sahnede ekibi ve ‘benim diğer yanım’ olarak tanıttığı ‘Bay Ses’ ile Rabia Kip de eşlik etti. Sahnede kullanılan tüm mobilyalar ve dekorasyon Donatti Home Dizayn tarafından karşılandı. Mimar Selim Yuhay, eş zamanlı olarak hem skeç hem de evin içinde daha huzurlu bir yaşam ortamının nasıl sağlanabileceğinin bilgilerini paylaşırken sahne performansı ile izleyenleri büyüledi. Son olarak sahneyi terk etmeden evvel kendi yazdığı bir şiiri de paylaştı.

Günün üçüncü bölümünde balerin Evelyn Avidor Yuhay tekrar sahne aldı.

Daha sonra GKD Hanımlar Kolu Başkanı İnes Levi gösteriyi hazırlayıp sunan tüm ekibe teşekkür ederek birer armağan sundu. Günün sonunda konuklar Kanal D’nin dekorasyon programı Evim Şahane’ye başvuruların nasıl yapıldığı ve taleplere en kısa nasıl ulaşılabildiği, parası verilerek de olsa evlerini yenileme imkânının nasıl sağlanabileceği gibi merak ettikleri pek çok sorunun da cevabını almış oldular. Açılış daveti, söyleşi şeklinde sona erdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın