72 yıl sonra mücevherler mirasçılara iade edildi

Slager ailesi Naziler tarafından kamplara gönderilmelerinden önce, değerli mücevherlerini ileride geri almak üzere kapı komşularına emanet etmişlerdi.

72 yıl sonra mücevherler mirasçılara iade edildi

Yahudi ailenin komşularına emanet ettiği mücevherler, 72 yıl sonra Hollanda’da bir tarih kuruluşu tarafından ailenin varislerine iade edildi. Hollanda’nın kuzeyindeki Winschoten kentinde 28 Ekim günü düzenlenen bir törenle Benjamin Slager ile Lena Slager-de Vries’ye ait mücevherler varislerine teslim edildi. Dagblad van het Noorden günlük gazetesinde verilen bilgiye göre, Winschoten’de yaşayan 500 Yahudi, Naziler tarafından Westerbork kampına gönderilmişti. Onların sadece 46’sı hayatta kalabildi.

Benjamin ve Lena Slager ailesi yerel tren istasyonuna gitmeden komşuları Schoenmakers’lere bir kutu teslim etti. Bayan Schoenmakers bu kutuyu Slager’lar için korumayı tembihleyerek, kızına, o da kendi kızına emanet etti.

Ne var ki geçtiğimiz yıl bu kutunun son emanetçisi Astrid Klappe yılların emanetini kentin yerel tarihi kurumu Old Winschoten Society’e vermeyi tercih etti. Bu kuruluş, kutunun gerçek sahiplerinin arayışına girişti. Kentin eskilerinden Willem Hagenbeek’in yardımıyla kuruluş Slager’lerin varisi Els Kok’a ulaştı. Böylece kutu Els Kok’a verildi.

Kutunun son emanetçisi Astrid Klappe çocukluğunda büyükannesinin ona mücevherleri gösterdiğini ancak dokunmasını yasakladığını anlattı.

Els Kok ise, yok edilmiş akrabalarını anımsatan elle tutulur bir anıya sahip olmaktan çok duygulandığını ve mutlu olduğunu ifade etti.

Kutunun Slager ailesinin varisine teslim edildiği tören öncesinde, Holokost’ta öldürülen Winschoten Yahudileri anısına kent sokaklarında sessiz bir yürüyüş düzenlendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın