Hitler’in yemek tadımcısı: “Her öğünden sonra ağlıyorduk”

Hitler’in 15 yemek tadımcısından tek hayatta kalan 96 yaşındaki Margot Woelk, Hitler’in her öğününü tadarken zehirli olma olasılığının korkusuyla gözyaşlarına boğulduğunu anlattı

Hitler’in yemek tadımcısı:  “Her öğünden sonra ağlıyorduk”

Adolf Hitler’in yemek tadımcılarından biri olmak Margot Woelk için her öğünde Rus ruleti oynamaya eş bir anlam taşımaktaydı. Günümüzde 96 yaşında olan Woelk, katıldığı Alman televizyonu RBB’nin programında o ve diğer arkadaşlarının her öğünden sonra yemeğin zehirli olmayıp bir kez daha hayatta kalma şansına sahip olduklarının sevinciyle gözyaşlarına boğulduklarını anlattı. Hitler’in 15 yemek tadımcısından savaş sonrasında hayatta kalabilen tek kişi Margot Woelk…

Nazi liderinin yemeklerinin zehirli olması tehlikesine karşı önlem olarak diğer 14 kadın ile birlikte tadımcı olarak görevlendirildiğinde Margot Woelk 25 yaşındaydı. Tadımcı olarak çalıştığı iki korkunç yılın ardından, özgür bırakıldığında dahi Margot’un acıları sona ermedi. Bu kez farklı bir travma içine girdi; o ve diğer arkadaşları 1945’te Berlin’e giren Rus askerleri tarafından iki hafta boyunca tecavüze uğradılar.

Hitler vejetaryen olduğu için öğünleri pirinç, erişte ve sebzelerden oluşmaktaydı. Woelk şöyle anlatmakta: “Bazı kadınlar henüz yemeği tatmadan korkuya kapılıyor ve gözyaşlarına boğuluyorlardı. O kadınlar doğrudan öldürülüyordu. Her şeyi tadıp bir saat beklemek zorundaydık. Bir saat sonra artık tehlikede olmadığımızın, o gün de hayatta kalabildiğimizin sevinciyle kriz halinde ağlıyorduk.”

Margot Woelk’in Hitler’in gıda tadımcısı olması tamamen rastlantı. Eşinin savaşa katılmak üzere orduya alınmasından, yaşadıkları apartmanın da bombalanma sonucu yıkılmasının ardından kayınvalidesi, Margot’un Gross-Partsch kentine gidip yerleşmesini önerdi. Oraya varmasından kısa süre sonra Margot SS’ler tarafından zorla bu görev için seçildi. Woelk her gün evinden alınıyor, tadımın yapılacağı yere arabayla götürülüyordu.

Nazi lideri için bu denli hayati bir görev yaptığı halde Margot hiçbir zaman Hitler ile karşılaşmadı. 1944’te Hitler’e karşı girişilen başarısız suikast girişiminden de sağ kurtulmayı başardı. Woelk o anı şöyle anlatıyor: “Aniden çok güçlü bir patlama duyduk. Birisi ‘Hitler öldü’ diye bağırıyordu. Oysa durum hiç de öyle değildi, Hitler kurtulmuştu.” Bu olay, suikast girişiminden şüpheli olan 5 bin Almanın öldürülmesine sebep oldu.

Eşinin görev yeri değişince Margot Woelk de Berlin’e geçti. Fakat Ruslar kenti işgal etti. “Birçok kadın yaşlı gibi giyindiysek de Rus askerlerini yaşlı olduğumuza inandıramadık. Elbiselerimizi parçaladılar. 14 gün boyunca tecavüze uğradık. O cehennemin kâbuslarından hiçbir zaman kurtulamadım” sözleri ile Woelk yaşadıklarını dile getirmekte. Margot Woelk’in kısır kalmasının sebebi de bu oldu. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın