Rüzgarlı Ajanda´m

Sonbaharın ne müthiş bir mevsim olduğunu anlatarak sizi yoracak değilim. Bunu zaten hepimiz biliyoruz… Silkinin şöyle azıcık, atın yazın tembelliğini üzerinizden, rüzgâra savurun bedeninizi… Eylül’ün tüm güzelliklerini iyice içinize çekin…

Rüzgarlı Ajanda´m

NEREDE GEVŞEYELİM?

Nişantaşı’nda yeni açılan Zin Pilates bilindik stüdyo kavramına yeni bir soluk getirmek amacıyla kuruldu. Vücudu çalıştırmanın mutluluk verdiği inancıyla yola çıkan Zin, bu mutluluğu yakalamak için herkese geniş, ferah ve temiz bir mekânda, profesyonel hocalarla, teknolojiyi de yakından takip eden bir çalışma alanı sunuyor. Vücut farkındalığı oluşturup, duruş bozukluğu, simetri sorunları, kilo problemi gibi pek çok şikâyetin önüne geçmek artık elinizde. Esnek, formda bir vücuda ve doğru bir duruşa sahip olmak da öyle. Bundan böyle vücudunuzdaki denge ve koordinasyonu düzenleyerek tüm eklem hareketleri üzerinde kontrol sağlamak, kas dayanıklılığının artması ile günlük hareketler esnasında yaşanan günün yorgunluğunu ortadan kaldırmak çok basit. Pilates, sizi hayatın her alanında Zin’de tutacak. Zin Pilates’te yoga ve pilates dışında Zin25DK adlı bir program da var: Forma girmek hiç bu kadar hızlı (sadece 25 dakikada) olmamıştı. Stüdyoda bulunan EMS teknolojisi sayesinde yaşayacağınız bu deneyim ile sadece birkaç dersten sonra gelişiminize inanamayacaksınız. Zin, hayatınızdaki akış için bir başlangıç olsun.

(www.zinpilates.com)

NEREYE GİDELİM?

Göz alıcı filmler Filmekimi’nde! Jean-Luc Godard, Gregg Araki, Roy Andersson, David Cronenberg, Jean-Pierre ve Luc Dardenne, Abel Ferrara, Clint Eastwood, Zhang Yimou, Ken Loach, Mike Leigh, Kim Ki-duk gibi usta yönetmenlerden, gözlerinizi alamayacağınız, bol ödüllü filmler 11-17 Ekim tarihleri arasında Atlas, Beyoğlu, Nişantaşı Citylife City’s ve Rexx sinemalarında. Filmekimi ayrıca yine Anadolu’ya uzanıyor ve İstanbul’un yanısıra Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Urfa ve Trabzon olmak üzere altı kenti daha ziyaret ediyor. İstanbul gösterimleri için biletler 27 Eylül’den itibaren Biletix’te, Atlas ve Rexx gişelerinde. 13. Filmekimi broşürlerini festival sinemalarından edinebilir veya İKSV Kitaplık uygulamasından tabletinize indirebilirsiniz.

 

 NE İZLEYELİM?

8-19  Ekim tarihleri arasında kimselere söz vermeyin. Sezonun en gözde müzikali geliyor. En iyi müzikal dalında Tony ve Olivier Ödülleri sahibi ‘Beauty and the Beast’, orijinal yaratıcıları ile 20. Yıl Özel Turnesi kapsamında ilk kez Türk seyircisiyle buluşuyor! Disney ve Broadway’in orijinal, ödüllü ve olağanüstü müzikali İstanbul’da Zorlu Center PSM sahnesinde sahne alacak. Oscar Ödüllü bir animasyona dayanan Disney’in Güzel ve Çirkin’i, Broadway’e uyarlanan ilk ve en başarılı Disney filmi olarak tarihe geçti. Müzikallerin en prestijli ödülü Tony Ödülleri’ne dokuz kez aday gösterilen Beauty and the Beast, ayrıca en iyi müzikal dalında Olivier Ödülü’nün de sahibi oldu. 13 yıl boyunca sahnelenen müzikal, hâlâ Broadway’in en uzun süre gösterimde kalan ve en yüksek hâsılatlı gösterileri arasında ilk 10’da yer alıyor. Beauty and the Beast, turneye çıktığı günden bu yana, 20’den fazla ülkede 35 milyon seyirciye ulaştı ve 28 bin kez sahnelenme başarısını gösterdi. (www.zorlucenterpsm.com/tr/beauty-and-the-beast)

 

NE OKUYALIM?

Enver Aysever’in ‘Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı’ adlı romanı geçen hafta Doğan Kitap’tan piyasaya çıktı. Kitap (üstelik yazar tarafından imzalı bir kopyası) dün elime geçti, bu yüzden de henüz okuma fırsatı bulamadım, ama kapağını açar açmaz bir daha elimden bırakamayacağımdan eminim. Kapak demişken, arka kapağında yazan şiiri beni uzak diyarlara götürmeye yetti de arttı bile:

“İstanbullu bir aşk bizim yaşadığımız

Bal renkli gözlü, rüzgârla gelen kız

Pardösüm uçurtma olmuş, ayaklarımı yerden keser

İlk şiirler söylenmeden içimde büyür keder.

 

Dans eden hayaline bakıyorum penceremde

Yıldızlara bulandım, yaralı sözler bu gece

Ses vermek için sana çırpınır bir haldeyim

Nefesim tükendi artık, aşk için acemiyim.

 

Ayrılık sözleri yakışmaz İstanbullu aşka

Seni bana getirdi dizelerle Cemal Süreya

Bu mektup o kız okusun diye yazıldı

Bu şarkı o kız söylesin diye yapıldı.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın