Orkestra şefi Lorin Maazel yaşamını yitirdi

84 yaşında yaşamını yitiren orchestra şefi Lorin Maazel, aynı zamanda besteci olup ilk operası ‘1984’ü George Orwell’in bir romanını konu alarak bestelemişti

Orkestra şefi Lorin Maazel yaşamını yitirdi

Orkestra şefi ve besteci  Lorin Maazel geleneksel Castleton Festivali’ne hazırlandığı sırada, Virginia’daki evinde yaşama veda etti. 84 yaşındaki dünyaca ünlü sanatçının öldüğü haberi festivalin web sayfasından yapılan bir açıklama ile yayınlandı.

Lorin Maazel bu festivali eşi Dietlinde Turban Maazel ile birlikte 2009 yılında kurmuştu. New York Filarmoni Orkestrası’nın, Cleveland Orkestrası’nın, Viyana Devlet Operası’nın ve daha birçok ünlü orkestranın şefliği, Pittsburgh Senfoni ile Münih Filarmoni’nin müzikal müdürlüğü görevlerinde bulunan Maazel değişik yorumları ile ünlüydü. Aynı zamanda önemli bir besteci olan Maazel’in ilk operası George Orwell’in romanını temel alarak bestelediği “1984”tü.

Amerikalı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Fransa’da dünyaya gelen Lorin Maazel’in babası Lincoln Maazel şarkıcı, müzik öğretmeni ve aktördü. Annesi Marion Shulman Maazel, Pittsburgh Gençlik Senfoni Orkestrası’nın kurucusuydu. Büyükbaba Isaac da bir kemancı olarak Metropolitan Opera Orkestrası’nda yirmi yıl çalışmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın