Papa Francis, XII. Pius’u koruyor

Papa Francis, XII. Pius’u koruyor

 

Papa Francis, yıllardır eleştirilere hedef olan Papa XII. Pius’un aslında Yahudileri kendi konutunda dahi koruma altına aldığını ileri sürdü, Müttefik Güçlerin başarısızlıklarını vurguladı.

Papa Francis yaptığı açıklamada Papa XII. Pius’u “Yahudileri koruma altına alan kişi” olarak tanımlayarak, II. Dünya Savaşı döneminde Yahudilerin katledilmesine kayıtsız kalmakla suçlanan Papa’yı savundu.

İspanya’nın La Vanguardia gazetesine bir söyleşi veren Papa Francis, Papa XII. Pius’un birçok Yahudiyi manastırlarda gizlediğini, hatta bir kısmını kenti konutunda koruma altına aldığını, 42 Yahudi bebeğin Papa’nın konutunun çatısı altında dünyaya geldiğini ileri sürdü.

Papa Francis, “Papa XII. Pius’un hiç hata yapmadığını iddia etmiyorum tabii ki. Ben de zaman zaman hata yapıyorum. Fakat bir kişi hakkında fikir sahibi olmak için o kişiyi söz konusu dönem koşulları içinde değerlendirmek gerekir. Örneğin; konuşup müdahale etseydi veya suskun kalsaydı, hangi durumda daha az sayıda Yahudi öldürülmüş olacaktı?” şeklinde konuştu. Gazeteye verdiği bu söyleşi İngilizceye tercüme edilerek Patheos adlı blogda yayınlandı.

Uzun yıllardır Papa XII. Pius, tarihçiler tarafından Holokost döneminde Yahudileri ölümden kurtarmak için yeterince çaba harcamamakla suçlanmakta. Oysa Vatikan, dönemin Papa’sı Pius’un Yahudi kurtarmak için sessizce çalıştığını iddia etmekte.

Uzun yıllar Vatikan, Nazi dönemine ait arşivlerini araştırmacılara açmadı, Papa Francis ise bu arşivleri açmayı taahüt ediyor. Papa Francis söyleşide, Müttefik güçlerin Holokost döneminde yeterince etkin olamadığına da değinmekte. Papa Francis, “Herkesin büyük güçleri unutup sadece Kiliseyi ve XII. Pius’u suçlamasını anlamakta güçlük çekiyorum. Bu büyük güçler, Yahudileri temerküz kamplarına sevk etmek üzere Nazilerin oluşturdukları tren yolu trafiğinden haberdardı. Bildikleri halde tren raylarını bombalamadılar. Neden? Konuşup tartışacaksak herşeyden bahsetmenin zamanı geldi artık” sözleri ile görüşlerini dile getirdi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın