Nazi kampı komutanının torunu neo-Nazizm´e karşı savaşıyor

Auschwitz-Birkenau ölüm kamplarının komutanı Rudolf Hoess’ün torunu Rainer Hoess tüm Avrupa’da aşırı sağın ve Nazizmin güçlenmesine karşı mücadele ediyor, ünlü bir Nazinin torunu olmanın acı deneyimini öğrencilerle paylaşıyor

Rainer Hoess, komutanlığını yaptığı Nazi ölüm kampı Auschwitz’de bir milyon insanın ölümünden sorumlu kişinin torunu olduğunu öğrendiğinde henüz 12 yaşında bir çocuktu.

Savaş sonrası Almanya’da Rainer, öğretmeninin ona gerçeği anlatana dek, bir Holokost kurtulanı olan okul bahçıvanının ona neden mesafeli durduğuna bir anlam veremiyordu.

Rainer Hoess, “Auschwitz hakkında hiçbir şey bilmiyordum, ailem hakkında hiçbir şey bilmiyordum, büyükbabamın diğer binlerce büyükbaba gibi savaş katıldığını biliyordum sadece,” demekte.

Rudolf Hoess işgal altındaki Polonya’da bulunan ve Avrupa Yahudiliğinin soykırımının simgesi haline gelen Auschwitz-Birkenau kampında en uzun süre görevde bulunan bir komutandı. 12 yaşındaki Rainer için bu gerçeği öğrenmenin sonuçları oldukça zor oldu.

Şimdi 48 yaşında olan Rainer Hoess aşırı sağ ve Nazizm ile mücadele ederek ailesinin adının çağrıştırdığı olumsuzluğu olumlu yönde değiştirmeye çalışıyor, Avrupa genelinde yayılmakta olan neo-Nazi hareketini önlemek üzere kampanyalar düzenliyor. Hatta aşırı sağın siyasi alanda güçlenmesini engellemek üzere ‘Never Forget To Vote’ (Oy Vermeyi Asla Unutma) başlığı altında bir kampanya başlattı.

Büyükbabası Rudolf Hoess’ün torunlarının, hatta torun çocuklarının üzerine ağır bir yük bıraktığını söyleyen Rainer, son dört yıl boyunca öğrencileri aşırı sağın tehlikeleri konusunda eğitiyor ve boynunda bir Davud Yıldızı takıyor.

Çocukların öğretmenleri birkaç yıl önce Rainer Hoess’den ünlü bir Nazi komutanının torunu olması ile ilgili deneyimlerini okulda öğrencilerle paylaşmasını istediler. Bu teklifi hemen kabul eden Rainer için bu tüm zamanını alan bir göreve dönüştü. Geçtiğimiz yıl Almanya çapında 70 okulun öğrencilerine bu konuda eğitim verdi.

Rainer Hoess yaptığı araştırmalar kapsamında birçok Holokost kurtulanı ile bir araya geldi, hatta bir belgeselde rol almak üzere İsrail’e de gitti. Hoess, “Yahudi soykırımından sorumlu  kişinin torunu olarak İsrail’e gitmek, Yahudi öğrencilerin büyükbabam hakkında sorularını yanıtlamak kaderin cilvesiydi” dedi. İsrail’deki öğrencilerin kendisine yönelttiği, “Büyükbabanla karşılaşsaydın ne yapardın?” sorusunu, “Onu vururdum” şeklinde yanıtladı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın