Kraliyet pullarında iki Yahudi

Nobel ödüllü bir bilimadamı ile bir grafik tasarımcı İngiltere’de bu hafta kullanıma sürülen Kraliyet Posta Pulları’nda yer aldılar

Max Perutz ile Abrams Games, 20. yüzyılın spor, ekonomi ve sanat gibi farklı alanlarda başarılı olmuş ilk 10 siması arasında yer aldılar ve ‘Remarkable Lives’ (Dikkat Çeken Yaşamlar) pul serisinde anılmaya hak kazandılar.

Yahudi bilimadamı Max Perutz yaşamını hemoglobin üzerinde çalışmalara adamış bir biyolog olup 1962 yılında Nobel ödülünü kazanmıştı. Avusturya’da doğmuş ve 1936’da Cambridge University’de araştırmacı olarak çalışmak üzere İngiltere’ye gitmişti. Ebeveynleri Yahudi olduğu halde Max’ı Katolik olarak vaftiz ettirmişlerdi. Max Perutz 2002’de yaşama veda etti.

Ünlü grafik tasarımcı Abram Games 1939 ile 1945 arasındaki tasarımları ile dikkat çekmiş, 1951’de Britanya Festivali’nin simgesini yaratmıştı.

25 Mart’ta satışa çıkan seride şair Dylan Thomas, Sir Alec Guinness ve Kenneth More gibi aktörler, İngiltere milli takımı oyuncusu ve antrenörü Joe Mercer anısına pullar da yer alıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın