Nuremberg Mahkemesi avukatını yitirdi

Adolf Hitler’den kaçan, Hollywood’da ünlenen ve Nuremberg Mahkemesi filmindeki rolü ile Oscar kazanan Avusturya doğumlu aktör Maxmilian Schell 83 yaşında yaşamını yitirdi

Nuremberg Mahkemesi avukatını yitirdi

Stanley Kramer’in Nuremberg Mahkemesi filminde avukat Hans Rolfe rolünü canlandıran Maxmilian Schell bu filmle uluslararası ün sahibi oldu. Schell’in ateşli bir avukatı canlandırdığı film 1961’de aktöre Oscar kazandırmıştı.

Nazi dönemini konu edinen filmlerde sık sık rol alan oyuncu ‘The Man in the Glass Booth’ filmi ile en başarılı aktör, Jane Fonda, Vanessa Redgra ve ve Jason Robards ile oynadığı ‘Julia’ filmindeki rolü ile en iyi yardımcı aktör Oscar’ına layık görüldü.

Maxmilian Schell, birçok filmde Yahudi rollerini de başarı ile canlandırdı; 1980’de ‘The Diary of Anne Frank’da Anne Frank’ın babası Otto Frank’ı, 1981’de ‘The Chosen’da modern Siyonist bir babayı canlandırdı, 1996’da da bir Almanya yapımı olan ‘Through Roses’da rol aldı.

İsviçreli oyun yazarı Hermann Ferdinand Schell ile Avusturyalı bir tiyatro artisti Noe von Nordberg’in oğlu olan Maxmilian 8 Aralık 1930’da Viyana’da dünyaya geldi, ailesi ile Avusturya’dan kaçtı İsviçre’ye yerleşti.

Maxmilian ablası Maria ile abisi Carl’ın ayak izlerini takip etti ve 1952’den itibaren tiyatro sahnesinde oyunculuğa başladı. 1958’de Hollywood’da şansını denemesinden önce bazı Alman yapımı filmlerde rol aldı. Maxmilian’ın Hollywood’daki ilk deneyimi Edward Dmytryk’in yönetmenliğinde ‘The Young Lions’ adlı Marlon Brando, Montgomery Clift ve Dean Martin’in rol aldığı bir İkinci Dünya Savaşı dramıydı.

Onun yönetmen olarak en başarılı olduğu film 1984 yılında Marlene Dietrich’i konu edinen ‘Marlene’ adlı belgeseldi. Oyuncu ve yönetmen olarak kendisini kanıtlayan ve evrensel bir ün kazanan Schell çok başarılı bir piyanist, ayrıca orkestra şefiydi. Berlin ve Viyana filarmoni orkestralarında Claudio Abbado ve Leonard Bernstein ile aynı sahneyi paylaşmıştı.

1992’de Lenin’i canlandırdığı rolle en iyi yardımcı oyuncu dalında Altın Küre kazandı. ‘My Sister Maria’ adlı belgeselde Maxmilian Schell 2005 yılında ölen kız kardeşi Maria Schell’e sevgisini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın